Eesti uudised

GALERII | Vabariigi aastapäeva kontsert: lapsed, lumesadu, peenramaa ja Suitsu-seinad (9)

Aigi Viira, 24. veebruar 2019 19:25
Aastapäeva kontsert.Foto: Teet Malsroos
140 inimest lava taga ja 40 kilogrammi lund teatrilava põrandal, 2500 taime melissi, peterselli ja piparmünti üle rahvusooperi hoone. Kunstnik Kristjan Suitsu loodud puitseinad, mida kontserdi lavastusgrupp hellitavalt Suitsu-seinteks nimetab. Lavastaja Hendrik Toompere jr, kes vastu igasuguseid ootusi endale hundikostüümi selga rebib ning lavale tegusid tegema tuiskab. See ongi Eesti Vabariik 101 kontsert, mis on rabavalt lihtne ning jookseb kui filmilint.

Kui näitleja Ott Sepp ja lavastaja Ain Mäeots tegid mõni kuu tagasi videoklipi, kus jagasid soovitusi, kuidas võib ning kuidas ei tasu aastapäevakontserti lavastada, kostis seal muu hulgas lause: „Kergesti arusaadavad kujundid on mets, meri, taevas, kala, lill. Need on ohutud ega solva kedagi – pane neid palju ja igale poole.”

Samal teemal

Selle ülesande on lavastusmeeskond, kuhu lisaks Toomperele ja Suitsule kuuluvad ka muusikajuht Rasmus Puur ning dramaturg Mehis Pihla, vaat et puktipealt täitnud. Kontserdikujundid – alates lumest ja lumelabidast ning lõpetades peenramaaga, ei  kiusa kedagi liig sügavate või kõrgete tasandiga. Kõik on arusaadav ja vesiselge! Või nagu lavastaja ütleb: „Kontsertlavastuse keskne idee on lihtne – jälgedes, mida me täna jätame, kõnnivad tulevikus meie lapsed.

Enamasti näitame head eeskuju, kuid on ka neid jälgi, mile me tahaks ära pühkida. Paraku, kui öelda lapsele: „Käitu minu sõnade, mitte tegude järgi,” õpivad nad lihtsalt seda lauset kasutama, kui midagi valesti teevad. Mis saaks Vabariigi aastapäeval olla olulisem, kui mõelda selle peale, millise riigi ja maailma oma lastele pärandame? Vabariigi aastapäeva kujundus on inspireeritud Eesti loodusest ning just sellest osast, mida tihtipeale peetakse mittekultuurseks – nimelt võsast, umbrohust ja ettearvamatust ilmast.”

Tõsi taimed on kohal ning pärast peo lõppu võivad pidulised need koju kaasa võtta. Suitsu-seinad, mis olid lavastuse ja kätlemisruumi dekoratsiooniks, aga rändavad taaskasutusse – need ilmuvad uuel kujul välja suvisel laulu- ja tantsupeol. Ning peenest kilest kunstlumi, mida oli laval hangedes 40 kilogrammi jagu, saab taaskasutatud teatrilaval. Nii ahta ökoloogilise jalajäljega aastapäevalavastust pole siinmail enne nähtud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee