Eesti uudised

Teaduspreemia laureaat Mart Ustav: edukas teadustöö viis eduka ettevõtteni 

Asso Ladva, 22. veebruar 2019 22:30
LAUREAAT: Akadeemik Mart Ustav.Foto: Aldo Luud
„Me alustasime teadusest, tegelesime uurimistöö ja doktorantide ettevalmistamisega. Siis kandsime teadmised tehnoloogiana üle ettevõtlusse ja rajasime jätkusuutliku ettevõtte,“ seletab akadeemik ja Tartu ülikooli biomeditsiinitehnoloogia professor Mart Ustav, mille eest pälvis ta tänavu 50 000 euro suuruse teaduspreemia.

Keerulise nimega auhinda „olulise sotsiaal-majandusliku mõjuga innovatiivse tooteni viinud teaduslikul avastusel põhineva teadus- ja arendustöö eest“ on selle sajandi jooksul antud välja viiel korral, ehkki statuudi järgi võiks seda teha igal aastal. Ustavi sõnul näitab see fakt paradoksaalsel kombel Eesti teaduse praegust nõrka seisu.

Kogu teadlaskarjääri jooksul on Ustav tegelnud molekulaarbioloogiaga, neist viimased paarkümmend aastat uuris ta onkogeensete viiruste molekulaarseid mehhanisme: kuidas viirus paljuneb ja kuidas ta kutsub esile kasvajaid.

1998. aasta paiku alustas Ustav fundamentaaluuringutega saadud teadmiste rakendamisega praktikasse. Tavapärane uurimistöö jätkus, kuid toona oli vaja meetodeid nakkushaiguste molekulaarseks iseloomustamiseks. Papilloomviirusi on palju, need nakatavad suguelundeid ja tekitavad kasvajaid. Statistika järgi põhjustavad papilloomviirused viis protsenti kõigist vähkkasvajatest.

„Viis protsenti on väga suur osa ja kui oleks vastavad ravimid, siis see oleks ilmne mõju inimestele elule ja tervisele,“ ütleb Ustav. „Siis me panimegi kolme kaaslasega püsti Quattromedi. Ettevõte pakkus arstidele molekulaarse diagnostika teenust, mis põhineb nakkushaigusi põhjustavate viiruste ja bakterite genoomi analüüsil. Arstid hakkasid analüüse tellima, sest diagnostika ütles neile, kuidas ravida: kas on tarvis antibiootikume, on vaja midagi muud teha või läheb haigus ise mööda.“

Ustav tunnistab, et üheksakümnendate lõpus ei teadnud ta ettevõtlusest midagi. Osalistele ootamatult asi käivitus ja laienes mõne aastaga paarikümne miljoni krooni suuruse käibega äriks, mis andis tööd 80 inimesele. Kümmekonna aasta pärast ilmusid asutajate jutule investorid, kes tahtsid ettevõtte ära osta ja seda veelgi laiendada. Hinnas lepiti kokku, firma müüdi maha, aga teadmised jäid alles, muigab Ustav kavalalt. Tema praegune firma Icosagen annab tööd 75 inimesele, neist 16 on doktorikraadiga. Firma osutab teenust suurtele ravimifirmadele, et nad saaksid oma tehnoloogiaid patenteerida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee