Rahvas rõkkab: külastajad Colombia-poolsel Venezuela Aid Live'ilFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. veebruar 2019 21:04
Colombia-Venezuela piiril saab reede õhtul kärarikas olema. Kaks kontserti üritavad üksteisest üle kõlada. Venezuela president Nicolas Maduro keeldub tunnistamast, et tema riik kannatab majanduskriisi ja näljahäda käes (välja arvatud siis, kui abi pakub Venemaa). Colombiast pakutava humanitaarabi vastu protestimiseks organiseeris ta kahe riigi piirile kärmelt kolmepäevase festivali „Käed eemale Venezuelast“.

Colombialased teisel pool piiri aga panid enda ürituse lava püsti esimestena. Kontserdi eesmärk on näljas vireleva idanaabri rahva tarbeks annetusi koguda. Venezuelas on tõsine puudus nii toiduainetest kui ravimitest. Riigist põgenes viimastel aastatel umbes 2 miljonit inimest.

Neljapäeval sulges Maduro piiri Brasiiliaga ning sama saatus ähvardab ka Colombia-Venezuela piiri. President ei taha midagi kuulda kummagi riigi kaudu tulevast toiduabist ning on veendunud, et toidupakkide varjus tungivad Venezuelasse teda kukutama USA sõdurid. Humanitaarabi on tema sõnul puhas etendus, Venezuelas polevat mingit kriisi. Venemaalt, oma liitlaselt, võttis Maduro siiski abi vastu.

USA ja paljud teised lääneriigid enam Madurot Venezuela presidendina ei tunnusta. Noor opositsionäär Juan Guaidó kuulutas end ajutiseks riigijuhiks. Tema ja ta toetajad koguvad Brasiiliast ja Colombiast toiduabi Maduro vastuseisu kiuste.

Colombia kontserdi Venezuela Aid Live korraldas väidetavalt Guaidó palvel ärimees Richard Branson.

Kaks kontserti – üks heategevuslik ja teine heategevuse vastu protestiv – toimuvad üksteisest vaid 300 meetri kaugusel kummalgi pool Colombia-Venezuela piiri. Colombia heategevuskontserdil osaleb 32 artisti, nende seas Juanes, Danny Ocean, Luis Fonsi ja rootslane DJ Alesso.

Vastukontserdil „Käed eemale Venezuelast“ esinejaid pole valitsus BBC andmeil veel avaldanud. Väidetavalt saab neid olema enam kui 150 ja üritus kestab kolm päeva.

Igal juhul peaks pidutseda saama mõlemal pool piiri. Kummas melu lõbusam, on iseküsimus.

Veel on piirid lahti: venezuelalased ületavad Colombia-Venezuela piiri. Kas ainult selleks, et kontserti nautida? Paljud inimesed on Venezuelast põgenenud. Foto: AFP/Scanpix