Juhtkiri

Juhtkiri | Jõudu ka teiseks sajaks (8)

Ohtuleht.ee, 22. veebruar 2019, 17:28
Ei jää muud, kui tormilise juubeliaasta edukalt üle elanud Eesti riigile jõudu soovida ka teiseks sajaks. Peab vaid lootma, et järgmine kord sajandi juubelit tähistades ei puhke nimekasutusvaidlust Eesti riigi ja erakond Eesti 200 vahel.

Juubeliaasta oli oma mastaapsuses tõepoolest muljetavaldav koos kõigi juurdekuuluvate temaatiliste raamatusarjade, filmide ja teatrietendustega. Küll aga tuleb ümmarguse juubeliaasta möödanikku vajudes küsida – mis saab edasi, ega ometi saabu nüüd pingelanguse hall argipäev koos juurdekuuluva väsimuse, pohmelli ja ideedepuudusega? Seni veel majanduses kestev hea aeg peaks andma kindlustunde, et me pole juubeliaasta õnnestumise nimel juba ette ära kulutanud mitme järgmise aasta kultuurieelarvet ega pea hakkama püksirihma pingutama. Sama oluline on tagantjärele kontrollida sedagi, et juubeliaasta kümned miljonid on ikka liikunud ettenähtud radu pidi õigetesse taskutesse.

Kuid juubel juubeliks, päriselu tahab ka elamist. Seda kinnitavad ka seekord vabariigi aastapäevaga lähestikku sattunud riigikogu valimised. Nonde puhul on uueks momendiks asjaolu, et seekord valimiste peateemat ju välja ei kujunenudki. Nii tulebki imestada, kas Eesti on tõepoolest sedavõrd valmis, et kõik riigikokku pürgivad jõud rahulduvad ühisel nõul ja meelel ees terendava nelja-aastase peenhäälestusega. Seda ajal, mil isegi pelgalt paigalpüsimiseks peab kogu jõust jooksma.

Või on kõrgemates kihtides maad võtnud mõttelaiskus ja enesega rahulolu, millest ülesaamiseks on vaja korralikku raputust. Sest isegi uued poliitilised pürgijad paistavad mitte värske jõuna, vaid mõjuvad millegi eelneva kordusena, tunduvad kuidagi hatustena. Kas selleks raputuseks võiks olla valimistulemus, näeme juba nädala pärast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee