Keit Paju 22. veebruar 2019 21:49
Täna tänati Filmimuuseumis EV100 filmiprogrammi kuulunud teoste loojaid. Kokku valmis Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks viis mängufilmi, täispikk animafilm, kaks dokumentaalfilmi ja telesari.

Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna juhi Jaanus Rohumaa sõnul on EV100 filmiprogramm toonud Eesti filmi kuldaja ning pakkunud kinoelamusi igale inimesele nii Eestis kui ka välismaal. „Need filmid, sarjad ja dokumentaalid andsid mitmetele noortele filmitegijatele võimaluse ennast teostada ning, nagu vaatajate huvi ka kinnitab, Eesti filmiklassikat täiendada uute teostega.“

„Juubeliperioodil on ära tehtud suur töö, mis tõi värske hingamise Eesti filmitööstusesse tervikuna,“ ütles Eesti Filmi Instituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins. „Lisaks suurepäraste teoste sündimisele arutatakse üha enam meie filmivaldkonna tuleviku üle ning loodame, et selle tulemusena jätkub Eesti filmi võidukäik,“ lisas ta.

EV100 raames ilmunud filmide autoreid tänati kõiki ka individuaalse tänukirjaga. Filmiprogrammi lõpetamisüritusele olid kohale tulnud ka mõned filmitähed, nende hulgas „Eia jõulud tondikakul“ peaosa mänginud Paula Rits, kes rolli eest Eesti Kultuurkapitalilt naisnäitleja preemia sai.

Neiu rääkis Õhtulehele, et on juba Eesti 101. sünnipäeva ootuses. Kuigi neil perega otseselt vabariigi sünnipäeva tähistamiseks traditsioone ei ole, teevad nad alati koos midagi toredat. „Võimalik, et sel aastal tulevad meile sugulased külla. Siis me sööme traditsionaalseid Eesti toite, ikka kartulit ja liha,“ räägib ta.

„Tavaliselt oleme vabariigi sünnipäeval ikka perega kodus. Muidugi jälgime perega ka kätlemistseremooniat telekast, äge on vaadata, et mis kostüümid siis kellelegi seljas on!“ ütleb ta.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul valmis uusi mängufilme kokku viis: „Tõde ja õigus“, režissöör Tanel Toom, „Seltsimees laps“, režissöör Moonika Siimets, „Põrgu Jaan“, režissöör Kaur Kokk, „Võta või jäta“, režissöör Liina Trishkina-Vanhatalo ja koguperefilmi „Eia jõulud Tondikakul“, režissöör Anu Aun. EV100 filmiprogrammi kuulus ka animafilm „Lotte ja kadunud lohed“, dokumentaalfilmid „Juured“ ja „Tuulte tahutud maa“ ning telesari „Pank“.