Jüri Ratase kõne ERMisFoto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 22. veebruar 2019 19:05
Reede õhtul Eesti Rahva Muuseumis toimunud Eesti Vabariigi 101. aastapäeva kontsertaktuse kõnes kutsus peaminister Jüri Ratas eestlasi üksteist rohkem kuulama, otsima ühisosa ning pingutama kompromissideni jõudmise nimel.

Ratas ütles ERMis peetud kõnes, et ühiskonnas oleks vaja rohkem üksteise ära kuulamist ja mõistmist ning partnerite austamist dialoogis, isegi kui see ulatub ka vaidlusteni. "Selle eelduseks on, et loobume faktidega manipuleerimisest, libauudiste tootmisest ja levitamisest. Pingutame ühiselt kompromissideni jõudmise nimel, andes endale aru, et radikaalsetest positsioonidest taganemine toob võidu tervele ühiskonnale," ütles ta traditsioonilises aastapäevakõnes.

Peaministri sõnul peaksid ka poliitikud keskenduma ühendavale, mitte eristavale poolele, millest ainult väike samm on välistava vastandumiseni. "Jah, me võime välistada meie kultuuriruumi sobimatuid väärtusi ning tõsta kõrvale ühtesid või teisi ideid, aga seda tehes ei tohiks me kedagi jäädavalt maha kanda. Mind tõepoolest kurvastavad siit ja sealt kostvad hirmutamised, ähvardamised, koguni ründed," sõnas peaminister.

Ratase hinnangul pole pahameele juured mitte meie juba teatava taseme saavutanud heaolus, vaid pigem Eesti ühiskonna lõhestatuses. "Selle väljenduseks on lihtsate ja radikaalsete lahenduste ootus, kuigi sisimas teame ju kõik, et keerulistele küsimustele pole olemas mustvalgeid vastuseid," ütles ta.

Ta lisas, et paljude Eesti inimeste mure on inimlikult mõistetav. "Kahjuks näeme, et ühtedele kättesaadavad hüved ei jõua piisava kiirusega kõigini. Ühed tunnevad tõrjutust, teiste, mõistlike lahenduste eestkõnelejate hääl ei jõua adressaadini," lausus ta ning rõhutas vajadust tasakaalukuse ja üksteisemõistmise järele.

Ratase tervet kõne saab lugeda SIIT

Pidulikul kontsertaktusel anti üle Tartu linna aukodanike ja Tartu Tähe aunimetused. Lisaks peaministrile pidasid kõne ka Tartu linnavolikogu esimees Aadu Must ja linnapea Urmas Klaas.

Kontsertlavastuse lavastas Ain Mäeots.

Eesti vabariigi aastapäeva kontsert ja seal esitatav peaministri kõne on Tartus iga-aastane traditsioon ja linna üks olulisimaid Eesti sünnipäeva tähistamise sündmusi. Seni on kontsertaktused toimunud Vanemuise kontserdimajas, tänavu leiab see esimest korda aset Eesti Rahva Muuseumis.