Foto: Pixabay
Toimetas Aare Kartau 22. veebruar 2019 16:30
Hiljutiste Swedbanki ja Danske skandaalide valguses võib laenumaksjatel tekkida küsimus, mis saab võetud laenust, kui pank läheb äkitselt pankrotti? Või mis juhtub hoiustega?

Seda, et laen kustutatakse, ei tasu sinisilmselt loota. Eesti Panga avalike suhete juht Viljar Rääsk on kindel, et ükski inimene, kes on laenu võtnud, sellest kohustusest ei pääse. Panga mõistes on laen vara ning inimene on talle võlgu. Laenuvõtja peab maksma võla sellele, kes panga varad ära ostab. Seega tuleb laenu hakata edasi maksma panka, kellele pankrotistunud pank enda laenuportfelli müüb.

„Laenuvõtjate kohustuste kustutamine kõlab ebaloogiliselt ning teeks haiget paljudele inimestele, kes on raha panka pannud,“ tõdeb Rääsk. Ta lisab, et lihtsalt võlga kustutada ei saa, sest siis pole võimalik tagasi maksta hoiustajatele, kes tahavad enda raha kätte saada. Kui pangaga midagi juhtub, siis tuleb esmajärjekorras kinni maksta panga järelejäänud varadest just hoiustajate raha. 

Pole ka tõenäoline, et laenusumma tuleb kohe täies ulatuses tagasi maksta. Rääsk meenutab, et Danske juhtumi puhul pani finantsinspektsioon Eesti inimeste kaitsmiseks pangale piirangu peale, millega ei tohtinud pank laenu ennetähtaegset tagasimaksmist nõuda.

Samal teemal

Kommentaarid  (7)

ruum sai otsa 23. veebruar 2019 21:03
Kui panga kohustused on suuremad kui nõuded klientide vastu siis võib saabuda pankrott. Siit ka see, et kui nõuded klientide vastu on väiksemad kui kohustused investorite, hoiustajate, võlausaldajate jne. ees, siis ei saa kuidagi hoiustajatele, investoritele jne. kogu hoiustatavat summat tagastada. Kui saaks, siis ei oleks pankrotti, siis toimiks pank (ettevõte) normaalselt. Kohustused võivad olla ka suuremad kui nõuded aga siis peab reaalne oodatav tulu olema piisav, et katta tulevikus nõuded võlausaldajate ees. Aga see pole pankrott. Pankrotis jääb alati keegi oma rahast osaliselt või kõig
Haugi mälu 23. veebruar 2019 14:42
kui pankrotistuvasse panka jäävad klientide hoiused, siis räägitakse teist juttu!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS