Eesti uudised

Mis juhtub laenuga, kui pank läheb pankrotti? (7)

Toimetas Aare Kartau, 22. veebruar 2019 16:30
Foto: Pixabay
Hiljutiste Swedbanki ja Danske skandaalide valguses võib laenumaksjatel tekkida küsimus, mis saab võetud laenust, kui pank läheb äkitselt pankrotti? Või mis juhtub hoiustega?

Seda, et laen kustutatakse, ei tasu sinisilmselt loota. Eesti Panga avalike suhete juht Viljar Rääsk on kindel, et ükski inimene, kes on laenu võtnud, sellest kohustusest ei pääse. Panga mõistes on laen vara ning inimene on talle võlgu. Laenuvõtja peab maksma võla sellele, kes panga varad ära ostab. Seega tuleb laenu hakata edasi maksma panka, kellele pankrotistunud pank enda laenuportfelli müüb.

„Laenuvõtjate kohustuste kustutamine kõlab ebaloogiliselt ning teeks haiget paljudele inimestele, kes on raha panka pannud,“ tõdeb Rääsk. Ta lisab, et lihtsalt võlga kustutada ei saa, sest siis pole võimalik tagasi maksta hoiustajatele, kes tahavad enda raha kätte saada. Kui pangaga midagi juhtub, siis tuleb esmajärjekorras kinni maksta panga järelejäänud varadest just hoiustajate raha. 

Pole ka tõenäoline, et laenusumma tuleb kohe täies ulatuses tagasi maksta. Rääsk meenutab, et Danske juhtumi puhul pani finantsinspektsioon Eesti inimeste kaitsmiseks pangale piirangu peale, millega ei tohtinud pank laenu ennetähtaegset tagasimaksmist nõuda.

Samal teemal

15.03.2019
Robert Kitt: Swedbank ei pesnud raha

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee