Eesti uudised

Protsess jätkub – Tähismaad kaebavad otsuse edasi

KOHUS OTSUSTAS: Irja ja Inno Tähismaa peavad maksma auhaavamise eest valuraha (32)

Asso Ladva, Margus Järv, 22. veebruar 2019 15:47
KAEBAVAD EDASI: Inno ja Irja Tähosmaa pole kohtuotsusega rahul.Foto: Ilmar Saabas / Ekspress Meedia
Tartu maakohus otsustas reedel, et Inno ja Irja Tähismaa peavad oma blogist kustutama mitu Tartu volikogu liikme Gea Kangilaski kohta öeldud väidet, lisaks tuleb neil maksta Kangilaskile mittevaralise kahju hüvitamiseks 300 eurot ning tasuda osaliselt hageja menetluskulud 200 euro väärtuses.

Kohtunik Heiki Kolk nimetas otsuses au haavavaks Tähismaade järeldust nagu oleks Kangilaski narkomaan, sest mingeid tõendeid selle väite kinnituseks kohtule ei esitatud. Küll ei pidanud kohus esitatud tõendite valguses alusetuks Tähismaade väidet, et Kangilaski pooldab kanepi üldist legaliseerimist, ehkki viimane väitis end pooldavat ainult ravikanepi legaliseerimist. Kangilaski firma kohta esitatud väidete õigsuse hindamist saab kohtu hinnangul nõuda aga ettevõte, mitte eraisik.

Samal teemal

„Diskussiooni algatamine või selle provotseerimine ebaõigete faktiväidetega ei ole lubatud,“ ütleb kohtuotsus. „Kohus arvestas kostjate majanduslikku olukorda, kuid nõustus hageja seisukohaga, et ainuüksi see asjaolu ei saa olla hüvitise välja mõistmata jätmise aluseks. Siinjuures tuleb silmas pidada ka seaduses sätestatud preventiivset eesmärki.“

Inno Tähismaa ütleb, et ehkki nad suudaksid määratud valuraha ära maksta, kaebavad nad kohtuotsuse kindlasti edasi. Tema sõnul avaldasid nad arvamust, mitte ei esitanud fakte: „Sellisel juhul võiks arvamusartiklite alusel algatada lõputult kohtuasju.“

Kangilaski lubas kõigepealt otsuse läbi lugeda ja advokaadiga nõu pidada, alles seejärel ta otsustab, kas protsessimine jätkub.

Palju kirjatööd protsessi ajal

Kui tavapäraselt pooleliolevaid kohtuasju ajakirjanduses ei klaarita, siis Tähismaad sellest eriti ei hooli. Nende blogis ja nende toimetatud ajakirjas Klatšija – mis esimesel pilgul tundub olevat justkui blogi peegeldus paberil – on põhjalikult pulkadeks lahti võetud see, miks Kangilaski nad ikkagi kohtusse kaebas.

Kangilaski tunnistab, et on Klatšijat juba nüüdseks näinud ja protsessimine Tähismaadega on justkui võitlus tuuleveskitega. Siiski ta usub, et midagi võib see muuta.

„Nad tegelevad usinasti kuulujuttude paljundamisega,“ viitab ta erinevatel platvormidel ilmunud kirjutistele lõppenud kohtuprotsessi kohta. „See võib muuta seda, kuidas ma saan neile viidata. Kuidas nad käituvad pärast kohtuotsust, kas nad austavad seadust. Me alustasime ju kokkuleppemenetlust, aga nemad ei olnud nõus milleski kokku leppima.“

Mingit uut informatsiooni ajakiri Klatšija ei anna, küll saab põhjaliku ülevaate Tähismaade tõekspidamistest ja sellest, kuidas nad nõrkade ja ahistatute kaitsmise pärast ära põlati ning lõppeks ka kohtusse kaevati. Kangilaskiga pole enne ajakirja ilmumist ühendust võetud.

Mitu platvormi

Tähismaadel on kasutada õige mitu platvormi, mille kaudu nad oma sõnumeid levitada saavad. Enim tuntud on nende blogi, mida võrreldes mõne aasta taguse ajaga enam eriti palju ei jälgita. Soomes elavatele eestlastele suunatud ja Soome uudistele pühendatud on portaal eestinen.ee, mida majandab Irja ja Inno asutatud mittetulundusühing Eestinen. Viimane on teeninud ka mõni tuhat eurot kasumit. Neile kuulub mõningaid raamatuid avaldanud OÜ Vahemere Kaubandus, mis on riigile mitu tuhat võlgu ja millele on antud kustutamishoiatus. Lisaks sellele on Inno üks portaali lounaeestlane.ee toimetajatest

Eelmisel aastal said Tähismaad uue väljundi ajakirja Torkija näol, mida andis välja peamiselt ristsõnadele pühendunud kirjastus Ragistaja. Selle aasta alguses ilmus aga samalt kirjastuselt ja samade tegijatega ajakiri Klatšija, mille elukäik kipub jääma veel lühemaks kui Torkijal.

Andekad ajakirjanikud

„Ma andsin neile täiesti vabad käed ja nende oma teema oligi kõige intrigeerivam, mis võis inimestele huvi pakkuda,“ ei näe Klatšijat väljaandva kirjastuse Ragistaja omanik Enno Faster toimetajate teemavalikus midagi erilist. „See oli mõeldud katsena ja praeguste tulemuste põhjal on juba otsustatud, et sellisel kujul enam ei jätkata. Tähismaad on väga head ajakirjanikud, aga inimestel ei ole enam kommet paberväljaannet osta ja väike kirjastus ei suuda ka suurt reklaami teha.“

Klatšija eelkäija Torkaja muundus uue ajakirja üheks rubriigiks. Faster ütleb nimetuste vahetamise kohta, et ta otsustas proovida erinevaid variante, sest Eestis ei ole sellist huumoriajakirja, mis ühtlasi kajastaks olulisi ühiskonnateemasid.

Samal teemal

18.12.2018
LAIMAMISES SÜÜDISTATAV IRJA TÄHISMAA: „Ma pole midagi valesti teinud!“
18.01.2017
Tallinna TV nõuab Irja ­Tähismaalt 2000eurost võlga