Maailm

POLIITILINE MÕRV VÕI GÄNGID? Mehhiko keskkonnakaitsja salapärane surm 

Toimetas Greete Kõrvits, 22. veebruar 2019 17:48
Leinajad hoiavad käes pilti mõrvatud loodussõbrast ja põlismehhiklasest Samir Flores SoberanesestFoto: Reuters/Scanpix
Mehhiko politsei üritab välja selgitada populaarse raadiosaatejuhi ja keskkonnaaktivisti surma asjaolusid, vahendab BBC. Võimalik, et heatahtlik mees jäi ette mõnele jõugule. Teised loodussõbrad usuvad, et tema surma taga võib hoopis olla kohalik valitsus.

Samir Flores Soberanes juhtis Morelose linnas üht kohalikku raadiojaama ning oli väga häälekas keskkonna- ja inimõiguste kaitsja. Eriti häälekalt oli ta viimasel ajal vastu Morelosesse plaanitava uue 150kilomeetrise naftajuhtme vastu. Ta kartis, et see võib reostada joogivett ning rikub läheduses elavat põliselanike hõimude maid. Flores Soberanes kuulus ise Náhuatli hõimu. Sel nädalavahetusel toimub naftajuhtme üle otsustamiseks rahvahääletus.

Kolmapäeval leidsid lähedased Flores Soberanese surnukeha mehe oma kodust. Mõrvar lasi teda kaks korda pähe. Laiba kõrval oli ka kiri, mille täpne sisu pole avalikkusele teada, ent politsei sõnul annab see põhjust arvata, et mees jäi mingil põhjusel ette mõnele kohalikule kuritegelikule jõugule.

Kuid Flores Soberanese keskkonnaaktivistidest kaasamõtlejad usuvad, et jutt gängidest on väljamõeldis. Sõnakas mees sureb vaid kolm päeva enne tähtsat referendumi, millel ta on utsitanud inimesi eitavalt valima? Kahtlane värk, väidavad sõbrad ja leiavad, et Flores Soberanese tapmine oli poliitiline mõrv. Veelgi enam, usuvad nad, ilmselt üritab kohalik valitsus hirmutada kõiki, kellele projekt ei meeldi.

Vaid paar päeva enne surma käis Flores Soberanes kohal miitingul, kus valitsuse esindajad naftajuhtmest rääkisid ning tegi oma arvamuse kuuldavaks ka seal. Flores Soberanes oli 30 aastat vana.

Keskkonnaaktivisti matustele tuli meest ära saatma suur seltskond kohalikku rahvastFoto: Reuters/Scanpix

Samas ei saa ka eitada, et jõuguvägivald on Mehhikos vägagi igapäevane ja jube probleem, mille ohvriks langevad paljud. Alles loetud päevad tagasi leidis politsei jõuka ärinaise Susana Carrera peata surnukeha. Naine sattus kõigepealt inimröövi ohvriks ning kui mõrtsukad ei saanud tema eest soovitud lunaraha, tapsid nad naise jõhkralt.

Mehhiko president Andrés Manuel López Obrador mõistis keskkonnakaitsja jõhkra mõrva hukka, kuid kinnitas, et referendum toimub siiski. President on ise üks juba 2011. aastast kavas olnud naftajuhtme projekti suuri toetajaid. Mis puudutab igasugu aktiviste, rahvaalgatusi ning kodanikuühiskonda üldiselt, peab López Obrador seda snoobilikuks jamaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee