Eesti uudised

“Politsei keelas mul isa surmast rääkida!” 

Tarmo Michelson , 19. juuli 2000, 23:00
JÄTAB HÜVASTI: Täna maetakse Metsakalmistule näitleja Mati Klooren, kes pakkus teatrisõbrale meelelahutust 39 aastat ja jäi igavesti truuks Draamateatrile.Foto: Arhiiv (Mati Hiis)
Politsei lõpetas näitleja Mati Klooreni surma põhjuste uurimise ja jõudis järeldusele, et esialgne tapmiskahtlus ei vasta tõele. Klooren suri õnnetuse tagajärjel.

“Politsei keelas mul sellest rääkida,” nendib Mati Klooreni poeg Andrus nukralt ja vaikselt, kui temalt pärida isa surma põhjuste kohta.

Muserdatud poeg ei soovi vastata ühelegi isa kohta käivale küsimusele. “Ma väga vabandan,” ohkab samuti

Draamateatris

töötav Andrus ja telefonikõne katkeb ootamatult.

Kukkus õnnetult

Väidetavalt keelati pühapäeval isa surnukeha leidnud Andrusel toimunut selgitada seetõttu, et politsei uuris võimalikku tapmisversiooni. Mati Klooreni surmast rääkimine olnuks uurimisele pigem kahjuks kui kasuks.

Peale Andruse jääb kuulsat näitlejat leinama ka algkoolis õppiv poeg Marko, pereema Anne, vend Enn ja sugulased.

Tallinna politseiprefektuuri isikuvastaste kuritegude grupi komissar Artur Tšulitski kinnitab, et Mati Kloorenit ei tapetud. Ta lahkus maisest elust õnnetuse läbi. “Käisin ise sündmuspaigal,” ütleb komissar. “Klooren oli nähtavasti upitanud midagi kapi otsa, kuid kukkus ja lõi kukla vastu kapi teravat nurka.”

Tšulitski sõnul suri näitleja verekaotusse. “Tapmisversioon langes ära, sest Klooreni kodust ei olnud midagi varastatud ja välisuks oli seestpoolt lukus,” põhjendab traagiliste õnnetustega korduvalt kokku puutunud Tšulitski.

Kangur kaotas sõbra

Mati Klooren sõbrustas Eesti Draamateatri kolleegidest kõige rohkem kursusekaaslase Tõnu Aavaga, kellega ta õppis Kõrgema Lavakunstikateedri esimeses lennus. Garderoobi jagas Klooren aga Aleksander Eelmaa ja Guido Kanguriga.

Kangur sai Klooreni surmast teada maal puhkusel viibides. “See oli minu jaoks täielik šokk,” lähevad mehe silmad hea sõbra kaotuse pärast niiskeks. “Imetlesin alati, et ta on sellises vanuses nii hea tervise juures. Kui ma nüüd tema surmast kuulsin... Ma ei suutnud seda uskuda!”

Kangur ei mõista, miks saatus just Klooreni välja valis: “Ta oli ju nii terve ja tugev!” jääb kolleegi süda kripeldama. “Mati rääkis tihti garderoobis, mitukümmend kilomeetrit ta oli jalgrattaga maha sõitnud. Mina olen Matist palju noorem, kuid minu tervis on tema omast juba kehvem - astma ja teised haigused. Kuid nüüd on just tema surnud...”

Kangur nimetab Kloorenit enda suureks eeskujuks.

Kloorenile asendaja

Draamateatri dramaturg Ene Paaver nendib, et Klooren pidi mängima eeloleval teatrihooajal lavastustes “Vend Enrico” ja “Zorbas”.

“Nüüd tuleb leida nendesse rollidesse keegi teine,” tõdeb Paaver. “Ta oli siin töötanud 39 aastat. See oli tema koduteater.”

Möödunud hooajal mängis Klooren lavastustes “M Butterfly”, “Kolm õde” jne.

Draamateater on viimastel aastatel kaotanud mitu armastatud näitlejat - Mati Klooreni kõrval ka Sulev Luige, Jüri Krjukovi ja Evald Hermaküla.

Mati Klooren 1938-2000

Mati Klooren sündis 31. juulil 1938. aastal. Draamateatrisse asus ta tööle 1961, kui oli lõpetanud Kõrgema Lavakunstikooli koos Tõnu Aava, Mikk Mikiveri, Ines Aru ja Aarne Ükskülaga.

Peale teatritöö mängis Klooren ka filmides. Tuntuse tõid talle aga eelkõige Indreku rollid Tammsaare “Tõe ja õiguse” järgi lavastatud etendustes “Inimene ja jumal”, “Inimene ja inimene” ning “Armastus ja surm”.

Mati Klooren suri 15. juulil.

Samal teemal

4. august 2018, 02:23
MATI KLOORENI SALADUSLIK SURM: kahtlus, et vereloigust leitud näitleja tapeti, püsib siiani

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee