Nicolas MaduroFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 21. veebruar 2019 21:09
Venezuela president Nicolas Maduro teatas, et sulgeb neljapäeva õhtul riigipiiri Brasiiliaga, kuna lõunanaaber pakkus neile humanitaarabi. Paranoiline Maduro on veendunud, et humanitaarabi varjus plaanivad tema vastased sõjaväelaste sissetungi. Venelaste abi võttis ta aga hea meelega vastu.

Maduro teatas, et tema riigis mingit majandus- ega näljakriisi tegelikult ei ole. Tema sõnul on toiduabi pakkumine vaid USA valitsuse väljamõeldis, mille varjus toovad ameeriklased tema riiki sisse oma sõjaväe.

Kastide viisi toiduabi USAlt ootab transportimist Venezuelasse Foto: AFP/Scanpix

Sotsialistist presidenti ei tunnista riigipeana enam mitmed lääneriigid, samuti suur osa Venezuela rahvast. BBC vahendab, et end ajutiseks riigipeaks kuulutanud opositsionäär Juan Guaidó on praegu teel Colombia piiri poole, mida Maduro samuti sulgeda ähvardab. Guaidód saadab terve konvoi. Poliitiku eesmärgiks on Colombia piiri kaudu võimalikult palju toiduaineid koguda, need teda saatvate vabatahtlike veokitesse toppida ja toit siis rahvale laiali jagada. Karismaatilisele Guaidóle on see kindlasti suurepärane reklaam, iseasi, kui paljude näljasteni tema jagatud toit ka jõuab.

Juan Guaidó (keskel) kogub populaarsust nii rahva seas kui lääneriikides Foto: Zuma Press/Scanpix

Hoolimata sellest, et Maduro äsja teatas, et tema riigis kriisi ei ole (mis ei vasta tõele), võttis ta siiski sel nädalal vastu 300 tonni toiduabi oma sõbralt ja liitlaselt Vladimir Putinilt. Venemaa on üks Maduro väheseid toetajaid.

Venezuela majanduskriisi tagajärjel on riigist põgenenud üle 2 miljoni inimese. Rahval puudub normaalne ligipääs riiklikele teenustele, meditsiinile, puudus on toidust ja ravimitest. (Lähemalt saab Venezuela kriisist lugeda SIIT ja SIIT.)