Eesti uudised

24. veebruar Tartus: lipu austamine, rahvapidu ja kontorimaraton (1)

Linnaleht, 21. veebruar 2019 17:01
Traditsiooniliselt kogunevad tartlased 24. veebruari hommikul tähetorni juurdeFoto: Aldo Luud
Pühapäeval on tartlased ja linna külalised oodatud Eesti 101. aastapäeva tähistama „Kalevipoja“ mälestussamba juurde, Eesti lipu austamise tseremooniale tähetorni juurde ja sellele järgnevale rahvapeole Raekoja platsil.

Juba kell 9.15 algab Kaitseliidu Tartu maleva ja üliõpilasorganisatsioonide rivistus Tartu Vabadussõja mälestussamba „Kalevipoeg“ juures. Üritusel saavad sõna Tartu linnavolikogu esimees ja riigikogu liige Aadu Must, Kaitseliidu Tartu maleva kaplan Priit Tamm ja Fraternitas Liviensise Tartu konvendi esimees ksv! Karel Paan.

Eesti lipu austamise tseremoonia järel on kõik oodatud kell 11 algavale Raekoja platsil toimuvale rahvapeole. Esinevad Matis Leima (karmoška, viiul) ja Laurits Leima (kitarr). Teed pakuvad Tartu ringkonna naiskodukaitsjad.

Seejärel võiks seada sammud Eesti Rahva Muuseumi, mis pidupäeval on avatud kella 10–18. ERM ootab pidupäeval kõiki huvilisi tasuta giidi- ja kuraatorituuridele kolmel näitusel. Kell 11 algab 1990. aastatest jutustava näituse „Ise tehtud Eesti“ tuur, kell 12.30 eesti püsinäituse „Kohtumised“ tuur ning kell 14 jaanuari lõpus avatud Eesti toolidisaini ajaloost jutustava näituse „Toolilugu“ tuur. Lapsed saavad kell 12.30 osaleda ekskursioonil „Jüri ja Mari muuseumimatk“ eesti püsinäitusel. Tuuridel osalemiseks tuleb end kirja panna ERM-i kodulehel ning soetada kassast näituse- või kogu maja pilet.

Kell 12 esitleb ERM-i teadur-kuraator ning eesti püsinäituse juhtkuraator Kristel Rattus püsinäituse kataloogi „Kohtumised“. Trükisest leiab ülevaate enamikust 2016. aastal avatud näitusel eksponeeritud esemetest ja nendega seotud lugudest. Keskmes on Eesti elanike argielu nii tänapäeval kui ka kauges minevikus. Näitusel on esitatud peamiselt nn tavaliste, ühiskonnas vähetuntud inimeste esemed ja lood.

Kell 14 annab muuseumi Silla-alal (A-sissepääs) noorte puhkpilliorkester Livonia tasuta kontserdi „Igaühel oma pill“.

Peale selle hakkab Tartus 24. veebruaril traditsiooniks saama veel üks üritus. Nimelt joostakse ka Eesti 101. aastapäeval kontorimaratoni. Juba teist aastat toimuva ettevõtmise 42,2-kilomeetrine distants asub täies mahus tarkvaraarendusfirma Playtech kontoris.

„Samamoodi nagu eelmisel aastal EV 100 puhul jooksime ühe ringi iga kodumaa aasta eest, koosneb jooksudistants sel aastal 101 ringist, et anda au Eestile,“ ütles kontorimaratoni traditsiooni ellukutsuja ja peakorraldaja Valdo Kanemägi. Ta kavatseb maratoni selgi korral ise läbi teha.

„101 ringi kohta saavad kõik vaprad jooksjad läbida 505 korrust tõusu ja sama palju laskumisi ning läbitud trepiastmeid koguneb distantsil 21 210, mis teeb kokku 1980 tõusumeetrit,“ kirjeldas Kanemägi kogu maailmas ainulaadset katsumust. Nii palju tõusu ja trepiastmeid hõlmavat sisemaratoni ei korraldata tema teada mitte kuskil mujal.

Mulluse maratoni võitis Hannes Veide, kes läbis 100-ringise distantsi ajaga 4:52.49. See on tema hinnangul ilmselt kodumaa kõige viletsam maratoni võiduaeg. „Eelmise aasta kogemusest jäid lihasmällu trepid – tõenäoliselt läbisin sellel maratonil rohkem treppe kui elu jooksul kokku,“ meenutas Veide, kes on jooksnud 14 maratoni. Tänavu tuleb ta võistlusele tiitlit kaitsma, et valmistuda ultrajooksude hooajaks.

---------------------
Lapsed saavad oma vastuvõtu

Päev enne 24. veebruari ehk laupäeval, 23. veebruaril korraldatakse Ahhaa teaduskeskuses laste vastuvõtt. Kohal on pingviinid, punane vaip ja eriprogramm, kus näeb nii mustkunstnikke kui ka tuletantsijaid, ning saab kaasa lüüa töötubades ja teadusteatri etendustes. Külalisi tervitab Ahhaa robot Oskar. Üritusele pääseb Ahhaa majapiletiga.

---------------------
Linn kutsub eakaid aktusele

Tartu eakaid oodatakse 1. märtsil kella 11-ks Pauluse kirikusse Eesti 101. aastapäevale pühendatud kontsertaktusele.

Aktusel peatakse meeles ka Tartu eakate organisatsioone, kes on väga aktiivsed ning pakuvad eneseteostus-, terviseedendamis- ja suhtlemisvõimalusi. Peokõnega esineb linnakirjanik Vahur Afanasjev ja meeleolu loob Kaunimate Aastate Vennaskond.

Linn korraldab eakatele vabariigi aastapäeva vastuvõttu juba teist aastat. Mullu toimus üritus Eesti Rahva Muusemis ja seal osales tuhatkond eakat tartlast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee