Maailm

USA president avaldas toetust ajalehelt 250 miljonit dollarit nõudvale koolipoisile

TRUMP TOETAB 250 MILJONI NÕUDJAT: „Anna neile, Nick! Võltsuudis!“ (15)

Aadu Hiietamm, 22. veebruar 2019 08:02
VASTASSEIS: Nicholas Sandmann (16, vasakul) ja põliaameeriklane Nathan Phillips (64) 18. jaanuaril Washingtonis. Foto: Reuters/Scanpix
USA Kentucky osariigist pärit 16aastase koolipoisi Nicholas Sandmanni perekond nõuab ajalehelt The Washington Post kompensatsiooniks 250 miljonit dollarit. Hagi avaldamist toetas Twitteri vahendusel ka president Donald Trump. 

Kõmulise hagi koostasid tuntud advokaadid Lin Wood ja Todd McMurty. Nende kinnitusel juhtis ajaleht The Washington Post peavoolumeedia rünnakut Covingtoni katoliikliku keskkooli õpilase Nicholas Sandmanni kiusamiseks ja tema maine hävitamiseks.

Täpsemalt esitas ajaleht advokaatide sõnul valeväite, et 16aastane keskkoolipoiss käitus 18. jaanuaril Washingtonis toimunud meeleavaldusel rassistlikult ja algatas vastasseisu 64aastase põlisameeriklasest aktivisti Nathan Phillipsiga. 

Hagi avaldamist The Washington Posti vastu toetas kolmapäeval Twitteri vahendusel ka USA president Donald Trump. Tema sõnul eiras ajaleht elementaarseid ajakirjanduslikke standardeid, sest soovis edendada oma kallutatud tegevuskava president Donald Trumpi vastu. „Anna neile Nick“ Võltsuudis!“ võttis Trump toimuva kokku.

18. jaanuaril toimusid Washingtonis Lincolni mälestusmärgi juures kaks meeleavaldust. Neist üks oli abordivastane March for Life (Elumarss), millel osalesid ka Covingtoni katoliikliku keskkooli õpilased. Ja teisest võtsid osa põlisameeriklased. 

Sotsiaalmeedias hakkasid toimunust levima fotod ja videod, millelt sai näha, kuidas president Donald Trumpi punast kampaaniamütsi kandev Nicholas Sandmann seisab vastakuti põlisameeriklase Nathan Phillipsiga. 

The Washington Post süüdistas koolipoissi rassismis

Ajaleht The Washington Post kirjutas mitmes artiklis, et Nicholas Sandmann ja tema koolikaaslased käitusid eaka põlisameerklase suhtes rassistlikult ning naersid nende üle. Ka Nathan Phillipsi sõnul olevat koolipoisid talle karjunud: „Pöördu reservaati tagasi, puhtavereline indiaanlane!“ 

Nicholas Sandmann ja tema perekond eitavad sündmuste niisugust käiku. Covingtoni kooli juhtkond palkas  sisejuurdluse korraldamiseks appi detektiivibüroo ning see jõudis järeldusele, et õpilased ei provotseerinud Lincolni mälestusmärgi juures konflikti põliselanikega. Tegelikult tekkis vastasseis hoopis koolipoiste ja samuti kohal viibinud mustanahaliste usurühmituse Black Hebrew Israelites liikmete vahel ning seejärel üritas Nathan Phillips šamaanitrummilöökidega olukorda rahustada. 

Nicholas  Sandmann toonitab, et tema ei käitunud kindlasti rassistlikult. Nathan Phillips loobus hiljem otsesõnu Nicholas Sandmanni süüdistamisest, kuid väidab, et osa koolipoisse olevat teinud tema trummilöökide saatel nõndanimetatud tomahoogilöögi, mida põlisameeriklased peavad solvavaks. Viimastel päevadel on Phillips aga üldse keeldunud juhtunu kommenteerimisest.  

Kuna Nicholas Sandmann rassistlik ja agressiivne käitumine ei leidnud tõestamist, siis leiabki koolipoisi perekond, et ajaleht The Washington Post valis nende poja oma sihtmärgiks vaid sellepärast, et ta on valge Donald Trumpi toetav katoliiklane ning teda süüdistades ajas ajaleht talle omast Trumpi vastu suunatud kampaaniat. Vanemad rõhutasid ka, et nende poeg oli tol päeval esimest korda ilma nendeta reisil väljaspoole koduosariiki.

Advokaat: tulekul on uued nõuded

Ajalehelt kohtu kaudu nõutav 250 miljonit dollarit (220 miljonit eurot) on väga suur raha. Just nii palju maksis Amazoni suuromanik Jeff Bezos 2013. aastal, kui ta The Washington Posti omandas. Advokaat Lin Woodi sõnul on 250 miljonit dollarit alles esimene nõue ja tulemas on veel uued hagid.  

Ajalehe The Washington Post toimetusehoone Washingtonis. Foto: AFP/Scanpix

The Washington Posti esindaja Kristine Coratti Kelly ütles, et hetkel tutvutakse hagi sisuga ning  ajaleht valmistub end kohtus energiliselt kaitsma. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee