Eesti uudised

Uue seadusega saab elatisvõlgnike passid kehtetuks tunnistada (71)

Toimetas Triinu Laan, 20. veebruar 2019 18:53
Foto: Teet Malsroos
Riigikogu kiitis tänasel istungil heaks seaduse, mis annab riigile jõulisemad võimalused laste elatisraha maksmisest kõrvalehoidjatelt võlgu sisse nõuda.

Elatisraha mõjuva põhjuseta tasumata jätmise korral saab kohus edaspidi tunnistada kehtetuks võlgniku reisidokumendid ja keelata ka nende väljaandmise. ID-kaardi omamine on Eestis kohustuslik ja seda kehtetuks tunnistada ei saa, küll aga piirab meede elatisvõlgniku õigust reisida väljaspool Euroopa Liitu.

Seadusega luuakse ka võimalus politsei abil elatisvõlgniku sõiduk kohtutäiturile üle anda. Politseile lisandub kohustus kontrollida muude tööülesannete käigus, kas sõidukil on liiklusregistris kohtutäituri seatud käsutamise keelumärge. Sellise märke tuvastamisel on politseil õigus sõiduk omanikult ära võtta.

Samuti kohustab seadus kolmandaid isikuid (nt pangad, kasiinod ja pandimajad), kellel on isikutuvastamise kohustus, keelduda elatisvõlgnikule üle 5000 euro suurusest rahalise kohustuse täitmisest sularahas. Samuti kohustuvad nad teavitama võlgniku rahalisest nõudest kohtutäiturit, kellel on võimalik arestida see nõue elatise katteks.

Seadus jõustub 1. jaanuaril 2021.

Valitsuse algatatud täitemenetluse seadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (elatise võlgnike survestamine) poolt hääletas 67, vastu oli kaks saadikut.

Samal teemal

10.06.2019
Justiitsministeerium kinnitas miinimumelatise analüüsi läbiviija
25.03.2019
Riik tõmbab kohtutäiturid liistule
16.10.2018
Miinimumpalka teenivat nelja lapse isa ähvardab elatisvõla tõttu vangla
13.10.2018
MEELEHEITEL PEREEMA: kuidas küll sai kohtutäitur kuus last toidurahata jätta?!