Eesti uudised

ÜLEELAMINE | Kuidas tulepulgaga tuld teha? 

Asso Puidet, Kaitse Kodu! tegevtoimetaja, 20. veebruar 2019 14:38
Foto: Karl Juhan Puidet
Tulepulk on kõige lollikindlam tuletegemise vahend. Selles mõttes, et sellega saab tule üles ükskõik mis tingimustes. Aga ka selles mõttes, et kui loll oled, siis ei saa. Liiga tark muidugi kah olema ei pea. Näiteks teadmine, et tulepulk koosneb peaasjalikult tseeriumi ja lantaani segust, millele on lisatud neodüümi, praseodüümi ning, tulenevalt sellest, et hapramad materjalid annavad väiksemaid, paremini süttivaid sädemeid, ka raudoksiidi ja magneesiumoksiidi, väga sooja ei anna. Võib-olla ehk ainult peale, kui kõigele sellele piisavalt pingsalt mõtelda.

Ettevalmistus on edu pant

Aga päris nii ka ei ole, nagu Sergei Golubovi revolutsiooniainelises raamatus, et sädemest tõuseb leek. Ega ikka ei tõuse. Niisama sädemeid lõkkeaseme, kuivade puude või isegi paberi suunas pritsides ei saavuta midagi.
Selleks, et leek üles saada, on vaja hankida umbes peopesa laiune tükk kasetohtu. Ja teine samasugune, või natuke kitsam. See veidi kitsam kasetohutükk kärista otsast pikkupidi ribadeks ja pista taskusse. Mitte, et see sulle õnne tooks, aga seda läheb sul natuke hiljem tuletegemiseks vaja.

Laiem kasetohutükk aseta kõvale, horisontaalsele pinnale. Näiteks kännule või puutüvele. Ja nüüd võta nuga. See on sul ju ometi looduses liikudes kaasas, on ju? Kraabi noateraga ettevaatlikult kasetohu pinda, et tekiks selline näpuotsasuurune kuhil kuiva kasetohupuru. Mida suuremad näpuotsad, seda parem.

Ära tühja rapsi

Ja nüüd viimaks saab tuld tegema hakata. Võta tulepulk, aseta see selle kasetohupuru hunniku kõrvale, vastu kasetohtu, ja tõmba kraabitsaga üle tulepulga. Oota! Enne veel kraabi tulepulgalt veidi seda tumedamat kihti maha. See ei sütti. Just paljastuv hele kiht ongi alguses mainitud keemiline element järjenumbriga 58 ehk tseerium ... aga see selleks. Tagasi tuld tegema - aseta tulepulk kasetohupuru juurde ja krapsa sädemed puru sisse.

Tõenäoliselt sa kuhilat esimese korraga põlema ei saa. Aga ära anna alla. Kraabi jälle kasetohtu, kuni rapsimisega laiali aetud kuhil on taastatud ja alusta uuesti sädemete pildumist. Kui kõik läheb hästi, siis näedki ühel hetkel, kuidas kuhilast hakkab kerkima suitsu ja tuld. Ära nüüd rapsi. Las tuli kogub natuke jõudu. Kaitse habrast leeki juhuslike tuulehoogude eest peopesadega.
Seejärel võta taskust see eelnevalt ribastatud kasetohutükk ja aseta otsapidi tulle. Sellega viid sa tule varem valmistehtud lõkkeasemesse. See kuidas lõkkeaset korralikult teha, on aga juba ühe teise artikli teema.