Swedbanki kontorFoto: Alexander Tolstykh / Vida Press
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 20. veebruar 2019 11:25
Swedbanki kahtlustatakse peaaegu kümme aastat kestnud ulatuslikus rahapesus, mille kaudu voolas pangast Danske Banki kontodele vähemalt 3,8 miljardi euro ulatuses kahtlast raha.

Pettuse paljastasid Rootsi ringhäälingu SVT ajakirjanikud, kes on viimase viie kuu jooksul uurinud suurt hulka salastatud dokumente, milles on detailid Danske Banki ja Swedbanki vaheliste tehingute kohta. Dokumentidest tuli välja, et aastatel 2007–2015 toimus kahe panga vahel hulgaliselt tehinguid.

Andmete analüüs näitas, et 50 Swedbanki klienti, kelle puhul on mitmeid rahapesu ohumärke, on pangast läbi liigutanud miljardeid.

Transparency International Rootsi osakonna juht ja korruptsiooniekspert Luise Browni sõnul on see massiivne skandaal.

„SVT andmetel on Swedbanki kahtlased ülekanded märkimisväärne osa Danske Bankiga seotud rahapesuoperatsioonidest,“ kommenteeris ekspert.

Lekke uurimisel leiti ka ülekandeid, mis on seotud Venemaa ühe suurima maksupettusega, mile paljastas Vene advokaat Sergei Magnitski.

Swedbanki juhatuse esimees Birgitte Bonnesen keeldus SVT-le sellel teemal intervjuud andmast. Ringhäälinguga suhtles hoopis panga kommunikatsiooniosakonna juht Gabriel Francke Rodau, kes kinnitas, et pank monitoorib aktiivselt kõiki tehinguid, et seadusvastast tegevust ära hoida. Ta kinnitas, et Swedbank on tuvastanud kahtlasi ülekandeid ja nendest teatanud Rootsi finantsinspektsioonile.

„Swedbankis on rahapesu suhtes nulltolerants ja kui me näeme selle tunnuseid, siis me tegutseme,“ ütles Rodau.

Rodau ei soovinud vastata küsimusele, kes Swedbank on olnud teadlik Magnitski juhtumis varastatud rahast, mida umbes 50 Swedbanki kontost läbi voolas.

Magnitski avastatud rahapesu leidis aset 2007. aastal, kui Ameerika investor Bill Browder investeeris 230 miljonit USA dollarit ettevõttesse Hermitage Capital Management. Sealne maksuamet tagastas seejärel uutele omanikele 230 miljoni väärtuses juba tasutud makse. Magnitski hakkas tehinguid uurima ja tuli välja, et rahapesuga ei olnud seotud ainult ärimehed vaid avaliku sektori töötajad nagu politseinikud ja kohtunikud. Selle asemel, et kahtlusalused ametnikud vahi alla võtta, pidas politsei hoopis Magnitski kinni. 

Trellide taha pandud Magnitski jäi vangis haigeks ja talle diagnoositi pankreatiit. Advokaat suri pärast peaaegu aastast vangistust 16. novembril 2009. Tema surnukehal olid käeraudade ja piinamise jäljed.

Vene maksupettuses liikunud rahast liikus peaaegu 23 miljonit eurot Swedbanki kontodele. Makse sooritasid Danske Banki skandaalis juba tuntuks saanud ettevõtted.

Postimehel on andmed üle kümne Swedbank Eesti kliendi seotusest kahtlaste ülekannetega, mille käigus liigutatud summad ulatuvad kohati miljonite eurodeni.

SVT videolugu maksupettusest vaata SIIT.