MaanteeFoto: Aldo Luud
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 20. veebruar 2019 08:24
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) jaotab kohalikele omavalitsustele teede hoiuks ligi 6 miljonit eurot toetust, millega toetatakse kahtekümmet projekti.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni sõnul on oluline, et kohalikud omavalitsused saaksid vajadusel taotleda lisavahendeid, et enda teid korras hoida.

„Tahes-tahtmata on erinevates piirkondades teelõike, mille koormus kujuneb suureks just raskeveokite tõttu. Taotluste maht näitab, et vajadus selliseks lisarahastuseks on omavalitsustel suur. Möödunud aastast taastatud riiklik programm andis võimaluse toetada projekte 6 miljoni osas, kuigi taotlusi esitati peaaegu 18,9 miljoni euro eest,“ ütles Simson.

Maantee- ja kommunikatsiooniministeerium andis eelmise aasta novembri lõpus kohalikele omavalitsustele teada, et kohalike teede investeeringutoetust on võimalik taotleda kahel põhjusel: teedele, mida läbib transiitliiklus ja ettevõtlusega seotud teede olukorra parandamiseks. Lisaks oli võimalik Tallinnal, Tartul, Narval ja Pärnul taotleda toetust ka liiklusohutuse parandamiseks.

Transiitteede jaoks oli võimalik taotleda investeeringutoetust, mille eesmärk on toetada kohalikke omavalitsusi, kelle teelõikudel tekivad lisakulutused, mis tulevad suuremast liikluskoormusest. Selles kategoorias otsustas ministeerium jaotada ca 4,3 miljonit eurot. Toetust saavad: Kohtla-Järve linn Uus-Tehase tänava ja Järveküla tee rekonstrueerimiseks; Jõhvi vald Narva maantee rekonstrueerimiseks; Toila vald Järve Mõisa allee rekonstrueerimiseks; Elva vald Peedu tee, J. Kärneri ja Lootuse tänava rekonstrueerimiseks; Rakvere linn Raudtee tänava rekonstrueerimiseks; Sillamäe linn Kesk tänava rekonstrueerimiseks; Haapsalu linn Tallinna maantee, Jaama tänava ja Kiltsi tee rekonstrueerimiseks.

Ettevõtlusega seotud teedele oli võimalik küsida toetust, et ettevõtjale vahetuks ligipääsuks vajalike teede seisukord paraneks. Selle puhul jagatakse ca 900 000 eurot. Toetust saavad: Väike-Maarja vald Kaarma tööstusala tee ja Töökoja tee rekonstrueerimiseks; Narva linn Elektrijaama tee rekonstrueerimiseks; Paide linn Tallinna tänava rekonstrueerimiseks; Tartu vald Kuusesoo tee rekonstrueerimiseks; Lüganuse vald Turu tänava ja Raudtee tänava lõigule ülekatte ehitamiseks; Nõo vald Voika tänava rekonstrueerimiseks; Haapsalu linn Oja tänava rekonstrueerimiseks; Elva vald Vapramäe-Elva-Kalme tee lõigu rekonstrueerimiseks; Saue vald Tule tänava rekonstrueerimiseks; Põltsamaa vald Välja tänava rekonstrueerimiseks.

Teeületuskohtade ohutumaks muutmiseks palusid toetust Tallinn, Tartu ja Pärnu ning neid jagati ca 800 000 euro ulatuses. Toetust saavad: Tallinna linn Pirita tee ja Pärnamäe tee- Muuga ristmiku teeületuskohtade ohutumaks muutmiseks;  Tartu linn Jaama tänav 173 juures oleva teeületuskoha ohutumaks muutmiseks; Pärnu linn Riia mnt- Ravi tänava, Mai tänava- Papiniidu tänava ristmiku, Ringi tänava- Nikolai tänava ristmiku ja Kalli maantee teeületuskohtade ohutumaks muutmiseks.

Toetuse saamiseks oli vajalik ka omavalitsuse enda panus, omafinantseeringu määr jääb sõltuvalt omavalitsuse põhitegevuse tulust elaniku kohta vahemikku 10-30 protsenti.