Poliitika

Mailis Reps: riigigümnaasiumite otsuses jäi midagi põhjalikku tegemata (36)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 19. veebruar 2019 10:05
Mailis RepsFoto: Tiina Kõrtsini
Haridusminister Mailis Reps sõidab teisipäeval Ida-Virumaale, kus on kavas kohtumised seoses viimastel kuudel suurt furoori tekitanud riigigümnaasiumi ideega. Vikerhommikule antud intervjuus tõdes Reps, et riigigümnaasiumite loomise idees jäi midagi põhjalikku tegemata.

Kohtla-Järvele rajatava riigigümnaasiumi teema ümber on olnud palju segadust, sest algse teate järgi täielikult eestikeelne õpe otsustati hiljuti teha hoopis 60-40 põhimõttel (60 protsenti õpetatakse eesti ja 40 protsenti vene keeles).

Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi vanematekogu esimees Mare Roosileht seletas Vikerhommikule, et kohalik kogukond on segaduses, mis keeles õpe lõpuks tuleb ja heidab haridusministrile ette, et tuleva riigigümnaasiumi arengukava ei ole avalikkusele piisavalt hästi tutvustatud.

Haridusminister Mailis Reps kinnitas, et koolis tuleb õpe siiski eestikeelne ja need õpilased, kes ei ole veel võimelised täies mahus eesti keeles õppima, saavad osaliselt vene keeles õppida.

Samal teemal

„Kõik näitajad ütlevad, et selliseid muutusi ei saa teha üleöö ja öelda lapsele, et vabandust, nüüd tulevad sellised muudatused ja 1. septembrist peab õppima kõike eesti keeles,“ seletas Reps.

Haridusministri sõnul peavad riigigümnaasiumitega kaasnenud probleemides kõik peeglisse vaatama.

„Selles kümme aastat tagasi tehtud otsuses luua riigigümnaasiumeid jäi midagi põhjalikku tegemata. Räägiti palju hoonetest, tohutult pandi energiat sellele, kuhu see kool tuleb, aga see sisu pool.. Kuidas me saame hakkama riigikeele poolega ja kas meil on piisavalt õpetajaid, kõik need teemad on tulnud viimasel paaril kuul,“ jätkas Reps ja tõdes, et näiteks pole praegu Ida-Virumaal piisavalt õpetajaid. „Meil on Ida-Virumaal 1000 õpetajat, kes ei vasta keeleinspektsiooni nõuetele. Siin on olnud riigi poolt süü veeretamine kohalike omavalitsuste kaela,“ märkis Reps.

Reps ütles, et on näinud kommentaare, nagu hakataks riigigümnaasiumis eesti keeles õppijaid sundima vene keeles õppima ja poliitik lükkas need väited kohe ümber. „Ma kinnitan veelkord, et kõik, kes on võimelised õppima eesti keeles, ei pea ühtegi ainet hakkama vene keeles õppima,“ ütles ta.