Purukspommitatud peidupaik: väidetavalt peitsid Jaish-e-Mohammadi võitlejad end selles põlevas majas, mille India sõdurid esmaspäeval maatasa hävitasidFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 18. veebruar 2019 21:02
India-Pakistani suhted on kriisis pärast seda, kui Pakistanis tegutsev äärmusrühmitus ründas India sõdureid. Rünnakus hukkus 46 sõjaväelast ning India vannub naaberriigile kurja kättemaksu.

Sündmuste käik sai alguse möödunud neljapäeval, mil rühmituse Jaish-e-Mohammad liikmed ründasid sõdureid Pulwamas, mis asub Indiale kuuluvas Kašmiiri osas. Pommirünnakus hukkus 46 inimest.

Pakistani valitsus eitab, et rühmitus nende soosingul või käsul oleks tegutsenud. India valitsus aga väidab, et neil on ümberlükkamatuid tõendeid sellest, et rünnaku taga on pahatahtlik naaber, kellega neil on Kašmiiri omamise osas alati eriarvamus olnud. Vastavaid tõendeid India aga avalikkusele esitada pole soovinud, kirjutab BBC.

India föderaalminister Arun Jaitley ähvardas, et India võtab ette mistahes vähegi võimalikud sammud, et Pakistan täielikult muust maailmast eraldada.

Rünnaku järel pidid Jammu linna võimud Kašmiiris kehtestama komandanditunni, sest kohalikud hindud ründasid moslemite linnaosi ja süütasid autosid. Esmaspäeval hukkus samuti Pulwamas toimunud tulevahetuses kohalike mässuliste ja sõjaväe vahel üheksa inimest.

Konflikti tagamaad peituvad lihtsas asjaolus, et kolme riigi – Hiina, India Pakistan – vahel ära jagatud, peamiselt moslemitest koosneva elanikkonnaga Kašmiiri peavad nii India kui Pakistan endale kuuluvaks. Mis puudutab Jaish-e-Mohammadit, siis on India võimud juba aastaid nõudnud, et ÜRO julgeolekunõukogu kuulutaks nad terroristlikuks rühmitus organisatsiooniks ning süüdistab Pakistani nende varjamises ja salaja toetamises. Julgeolekunõukogus pole India katsed Jaish-e-Mohammadi vastu õnnestunud tänu Pakistani headele suhetele Hiinaga, kes ettepanekud tagasi lükkas.