Poliitika

GRAAFIK | 3077 LUBADUST: kui palju maksaks parteide valimislubaduste täitmine (27)

Marvel Riik, Margus Järv, 18. veebruar 2019 12:33
Foto: Robin Roots
Riigikogu valimistel osalevate erakondade programmide kulukamad lubadused on seotud pensionitõusu, maantee-ehituse, tulumaksumuudatuste ja õpetajate palgatõusuga, näitab rahandusministeeriumi analüüs. Mitmete kuluallikate kõrval on parteidel aga vähe hinnatavaid katteallikaid.

Rahandusministeerium analüüsis riigikogu valimistel osalevate erakondade programme, et saada aimu, mida nende lubadused endast kujutavad. Analüüs tõi välja, et erakonnad andsid kokku 3077 lubadust, millest 775 pidas ministeerium hinnatavaks. Kõige kulukamad lubadused on seotud pensionitõusu, maantee-ehituse, tulumaksumuudatuste, õpetajate palgatõusu, hoolduskoormuse vähendamise, teadus- ja arendustegevuse kulude kasvatamise ja tervishoiukulude kasvuga.

Erakondadest käis kõige rohkem lubadusi välja Vabaerakond (585), kõige vähem Elurikkuse Erakond (75). Keskmiselt pidas ministeerium hinnatavaks 25% erakondade lubadustest, kõige rohkem sotside (43%) ja kõige vähem Elurikkuse (5%) puhul.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Risto Kaarna sõnul oli osa lubaduste juures selgelt näha, et tegu on lihtsalt loosungiga, mille juurde ei saa panna mingit numbrit. Mõne lubaduse puhul oli aru saada, mida erakond taotleb, aga kuna need sõltuvad paljudest asjaoludest, ei saanud konkreetset numbrit lisada. „Mõne lubaduse puhul küsisime erakondadelt infot juurde, mida täpselt mõeldi. Kui vastati, saime numbri juurde panna,“ selgitas Kaarna ministeeriumi metoodikat.

Ministeerium uuris ühtlasi, mis on erakondade hinnatavad katteallikad lubadustele. Kõige rohkem ehk seitse suutis välja pakkuda Vabaerakond, kes muu hulgas kaotaks ministrikohad, mille tööülesanded kattuvad (0,75 miljonit eurot), maksustaks maa (10) ja vähendaks riigikogu kuluhüvitisi (0,7). Eesti 200-l, EKRE-l, Eestimaa Rohelistel ja Sotsiaaldemokraatidel oli välja pakkuda kaks kuluallikat, Elurikkusel, Erakond Isamaal ja Reformierakonnal üks.

Teiste seas tahaksid sotsid maksustada luksusautod, mis tooks riigieelarvesse 25 miljonit eurot, ning rohelised maksustaks tubaka (0,04 miljonit eurot) ja kanepi (1,4). Elurikkus ja EKRE näevad katteallikat Rail Balticu kaasrahastusest loobumises, mis jätaks riigikassasse 85 miljonit eurot.

Analüüsis oli keerukam hinnata teiste seas kaitse-, tervisehoiu-, teadus- ja arenduskulusid. „Kõige rohkem probleeme valmistas lastaiakoha hindamine. Lubadustes ei olnud võimalik aru saada, kas lubatakse katta kõik lasteaiakohaga seotud kulud, [mingisugune] tasu vanemale või midagi muud,“ rääkis rahandusministeeriumi riigieelarve nõunik Regina Vällik.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonnajuhataja Sven Kirsipuu sõnul on lubadused läbi aegade olnud erinevad, sõltuvalt maksusüsteemist. „Kui nelja-aastase tsükli jooksul on midagi ringi tehtud, siis uued lubadused lähtuvad uuest maksusüsteemist,“ rääkis Kirsipuu. „Tunda on ka seda, et erakonnad, kes ei ole valitsuses olnud, lubavad rahalises mõttes suuremaid asju.“

Valimisplatvormide analüüsi tulemused on avaldatud rahandusministeeriumi kodulehel.