Eesti Meedia majaFoto: Ilmar Saabas/ Ekspress Meedia
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 18. veebruar 2019 11:31
Monopoolses seisus olnud Eesti Meedia kontserni kinnisvaraportaalid City24 ja KV on kaotanud viimasel poolaastal märkimisväärsel hulgal kliente. Liiga kõrge kuutasu pärast on suuremad kinnisvarabürood oma kuulutuste arvu vähendanud või need mujale viinud.

Pindi kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul on nad oma kuulutusi City24-st viinud üle konkureerivasse portaali Kinnisvara24.

„Peame mingi valiku tegema. Pole lihtsalt otstarbekas kõigile kolmele ühes mahus raha maksta,“ kommenteeris Sooman ja märkis, et valiku taga on tegelikult rohkem, kui lihtsalt raha lugemine. „Siin tuleb vaadata kogu tausta. Turg on ühe teenuseosutaja poole kreenis ja kui üks allhankijatest riisub turult kogu koore ära, siis läheb ikka jaburaks küll. Me oleme kõigis kolmes kinnisvaraportaalis küll esindatud, kuid erinevas mahus ja proovime kaasa aidata turu muutmisele,“ jätkas Sooman.

Konkureeriva portaali Kinnisvara24 kogutud statistika järgi on City24-s üleval olevate kuulutuste arv alates möödunud aprillist kolmandiku võrra kukkunud. City sõsarportaalis oli mullu septembris enim kuulutusi üleval, kuid ka seal on praeguseks neid kümnendiku võrra vähem.

Domus kinnisvara juhatuse liige Ingvar Allekand sõnas, et kuigi Kinnisvara24 on juba mõnda aega turul olnud, hakkab ta alles vaikselt monopoli rollis olevale KV ja City24 portaalidele konkurentsi pakkuma.

„Eks Domus on ikka silma peal hoidnud sellel, kus me kuulutame ja kus mitte. Kui Kinnisvara24 ja City24 näitajad on samad ja sihtgrupid kattuvad, aga hinnad on erinevad... See monopoolne seisund, mis Eesti Meedial on olnud, on lubanud paari aastaga ka hindu kordades tõsta ja see on selgelt ebamõistlik,“ kommenteeris Allekand.

Kinnisvarabüroode hinnastamine käib pakettide alusel: kv.ee-s maksab 25 kuulutusest koosnev pakett 69 eur +km; City24-s maksab 30 kuulutusest koosnev pakett 75 eur +km ja Kinnisvara24-s 30 kuulutusest koosnev pakett 25 eur +km. Lisaks turu juhtivatele kinnisvarabüroodele käivad KV ja City24 hinnad üle jõu ka paljudel väikestel maaklerbüroodel.

Regio Kinnisvara esindaja Katri Lambing kinnitas, et ettevõte on pooled kuulutused City24-st juba ära toonud, sest väikeettevõttele on oluline paindlik teenus ja mõistlikud hinnad.

„Aastaid tagasi City24-ga koostööd alustades olid hinnad kordades soodsamad. Tänaseks on vähendatud paketi kuulutuste arvu 30 kuulutusele ja tõstetud hind 75 eurole +km,“ sõnas Lambing.

Ka Sirje Tatsi Kinnisvarabüroo esindaja kinnitab, et ettevõte lahkus KV portaalist.

„Kuna täna on turul uus kinnisvaraportaal Kinnisvara24, siis on väikestel maaklerettevõtetel suurem valikuvõimalus. Kuulutuste lisamine on lihtsam ja kasutajasõbralikum, objektidele tehakse digikanalites pidevalt reklaami, hinnad on soodsamad ja pakett sisaldab rohkem kuulutusi – meie jaoks olid need piisavad põhjused oma 80 kuulutuse ümber kolimiseks uue koostööpartneri juurde,“ selgitas Sirje Tats.