Maailm

200 last: Hollandi viljakusarst oli tõeliselt viljakas (1)

Tõnis Erilaid, 17. veebruar 2019, 18:33
MEIE VÕIT! Osa Jan Karbaati võimalikest järeltulijatest poseerib ajakirjanikele. AFP/Scanpix
Hollandi kohus andis 22 inimesele loa kontrollida, kas nende DNA osutab, et Hollandis Barendrechtis viljakuskliinikut pidanud Jan Karbaat võib olla nende isa. „Igal lapsel on õigus teada, kellest ta on sündinud,“ kinnitab üks kohtuteele asunuist Merel-Lotte Heij.

Hollandis usutakse, et Karbaat on kasutanud oma spermat vähemalt 200 naise viljastamiseks, kuid kõik tema võimalikud järeltulijad ei läinud arsti pärijate vastu kohtusse. Tema kliinik suleti 2009. aastal, kui seal avastati tõsiseid rikkumisi.

2017. aasta aprillis surnud Karbaat eitas kuni lõpuni kõiki süüdistusi ega teinud oma oletatavate järglastega mingit koostööd, kuigi juba tema surma-aastal näitasid kliinilised katsed, et tal on suure tõenäosusega kunstliku viljastamise tõttu vähemalt 47 last. Arsti perekond võitles toona viimase võimaluseni DNA-testide vastu, väites, et lahkunu soovi ja tema ning seadusliku järeltulijate privaatsust tuleb austada. Kohtunik andis siis vaid käsu säilitada 27 Karbaatile kuulunud eset, näiteks hambaharjad ja kammid – juhuks, kui kohtu hilisem otsus peaks lubama kontrollida tema võimalikku isadust.

Konks oli selles, et enne 2004. aastal tehtud seadusemuudatust polnud ühelgi kunstliku viljastamise teel sündinud lapsel õigust teada, kes on tema tegelik isa.  Nüüd võib aga iga vähemalt 16aastane järeltulija oma isa nime teada saada. 

Praegu lõppenud protsessil leidis kohtunik, et Karbaati juhtum on tavatu ja vajab just seetõttu põhjalikku selgitamist. Hollandis võib ametlikult registreeritud spermadoonoril olla maksimaalselt 25 järeltulijat. Karbaat ei vaevanud aga ennast registreerimisega ega öelnud ka ühelegi tulevasele emale, et kasutab doonori asemel omaenda spermat.

Kohtuotsust on veel võimalik edasi kaevata.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee