Maailm

Ärimaailm tõmbab paralleele Putiniga vastuollu läinud Bill Browderi vaenamisega 

Šokeeriv arest Venemaal: vahi alla võeti USA legendaarne investor (23)

Tõnis Erilaid, 17. veebruar 2019, 18:28
IROONILINE: Michael Calvey ei sattunud kohtuistungil paanikasse.Foto: Reuters/Scanpix
Laupäeval lubas Moskva Basmannõi kohus 13. aprillini vahi alla võtta juba 1994. aastast Venemaal tegutseva investeerimisfondi Baring Vostok Capital asutaja ja suuromaniku Michael Calvey, süüdistades teda ja veel viit inimest ulatuslikus pettuses.

Süüdistaja väitel riisusid nad pangast Vostotšnõi Express Bank 2,5 miljardit rubla (üle 30 miljoni euro). FSB läks Calveyd kinni võtma 15. veebruaril, kui Sotšis kogunes majandusfoorum, meelitamaks välisinvestoreid Venemaale.

Kaebuse esitas Vostotšnõi väikeaktsionär Šerzod Jusupov. Baring Vostokil on pangas 52,5protsendiline osalus ja vaidlus omandisuhete üle käib juba pikka aega. Jusupov väidab, et üks Calveyle kuuluv firma võttis Vostotšnõist laenuks 2,5 miljardit rubla ja andis selle kustutamiseks ühe Luksemburgi firma aktsiad, mille tegelik väärust olevat vaid 600 000 rubla.

Michael Calvey osutas kohtus, et Baring Vostok süüdistab Jusupovit ja Vostotšnõi panga kaasomanikku Artjom Avetisjani kahtlastes tehingutes. Asi on arutusel Londoni arbitraažis. Calvey kinnitusel viis Avetisjan raha välja ühest väiksemast pangast enne selle ühinemist Vostotšnõiga. „Aruandlusse pandi fiktiivsed tehingud, nagu oleks ostetud seenefarm, konservivabrik jms. Me olime hõivatud pankade ühendamisega, et suutnud kõigel silma peal hoida ja avastasime pettuse alles hiljem,“ ütls Calvey Basmannõi kohtus, lubas teha uurijatega koostööd ja palus end eeluurimisvangla asemel panna koduaresti.

Kohus ei nõustunud sellega, viidates, et Calvey võib sel juhul Venemaalt põgeneda või vähemalt asuda tunnistajaid mõjutama.  

Süüdimõistmisel ootab investeerimisfondi juhti kuni kümneaastane vangistus.

Jäi Venemaale ka pärast Krimmi 

Michael Calvey jäi Venemaale tegutsema ka pärast Krimmi annekteerimist, kui paljud välismaised firmad riigist ära kolisid või vähemalt oma raha minema viisid. Ühendriikidest kolis ta küll Londonisse, kuid hankis endale korteri ka Moskvas. Baring Vostok on Venemaal eri äridesse mahutanud vähemalt kolm miljardit eurot ja osaleb vähemalt 80 investeerimisprojektis.

Ärimees Sergei Vassiljev meenutab, kuidas Calvey paar aastat pärast Venemaad laastanud suurt majandusseisakut, parajasti siis, kui Ühendriikides purunesid õhupallidena paukudes internetifirmade aktsiad, ostis 35 protsenti Yandexist. Just see rahasüst aitas Yandexil saada Venemaal Google'i edukaks konkurendiks. Calvey toonane aktsiapakk maksis vaid viis miljonit dollarit, praegu aga 3,8 miljardit.

Paljud oleksid selle raha kokku korjanud ja mahutanud ebastabiilise Venemaa turu asemel mujale. Calvey jäi.

Väljaanne The Bell osutab, et kaebuse esitanud Šerzod Jusupov on seotud Venemaa julgeolekuteenistustega ja on julgeolekunõukogu mõjuvõimsa sekretäri Nikolai Patruševi poja hea sõber.

Barin Vostok kommenteeris pärast kohtuotsust, et nad on kindlad: Calvey ja teised süüdistatavad täitsid täht-tähelt kõiki Venemaa seadusi ja ajasid läbipaistvat äri.

Calvey saatust ei kergendanud ka see, et viivitamatult astusid tema kaitseks välja näiteks Sberpanki juht German Gref  ja Venemaa riikliku investeerimisfondi juht (väidetavalt Putini lähima nõuandja) Kirill Dmitrijev.

Moskvas juhtunu ei seganud president Putinit reedel Sotšis muretult jäähokiväljakule uisutamast, et Valgevene riigijuhi Aleksandr Lukašenkaga litreid väravasse loopida. Riigi arvamuse pidi ütlema asepeaminister Anton Siluanov: „Seadust ei maksa rikkuda.“ 

23 KOMMENTAARI

m
mait 18. veebruar 2019, 15:41
...Venemaa laseb siis otsa lahti alapealkirja all "võlavanglad".
m
18. veebruar 2019, 14:15
mis seal ikka šokeerivat on. algul kogus kodanik välisinvestor rasva, siis pandi kinni, varsti "kuulutatakse kulakuks ja külakurnajaks ja antakse 25+5". see kõik on ju varemgi olnud. nimelt ärimehe seisukohast on venemaa absoluutselt ebausaldusväärne.
Loe kõiki (23)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee