Juhtkiri

Juhtkiri | Kas sa oled juba rääkinud oma saadikukandidaadiga? (15)

Ohtuleht.ee, 17. veebruar 2019, 18:31
 Tiina Kõrtsini
Valimisteni jäänud kahe nädala jooksul maandub meie postkastidesse senisest veelgi rohkem erakondade ja kandideerijate propagandamaterjali ja mitmetest kanalitest saame jälgida valimisdebatte, kuid parim moodus kandidaadi vaadete väljaselgitamiseks on ikkagi otsesuhtlus. Praeguseks keelustatud välireklaam on oma olemuselt kõige napima infoga, peamiselt inimese emotsioonidele rõhuv. Koju saadetud erakondade valimisinfo on veidi põhjalikum, kuid räägib vaid erakondadele meeldivatest ja kasulikest asjadest. Avalikel debattidel näeme sedagi, kuidas nii mõnigi kandidaat ebameeldivale küsimusele vastates hätta jääb.

Eesti pole aga nii suur, et kandideerijate otsesuhtlus valijatega välistatud peaks olema. Ning otsesuhtluseks ei saa lugeda valimisnänni jagamist sõitvas ühistranspordis või ebasobivat hilisõhtust kobistamist koduukse taga. Riigikogu liikmed on kuluhüvitiste kasutamisel ja istungitevabade päevade puhul armastanud väita, et raha ja aeg on kulunud valijatega kohtumiseks. Kui paljud valijatest on aga saanud reaalselt kohtuda kas oma ringkonna lemmikkandidaadi või ükskõik millise teise kandideerijaga ning talle küsimusi otse esitada? Selge on seegi, et kui poliitikuga ei õnnestu kohtuda enne valimisi, siis valituks osutumise järel kahaneb valitu kohtumishuvi nullilähedaseks, kui ehk mitte arvestada oma erakonnaliikmetele kohvilaua katmist.

Sestap on nõuanne lihtne – püüa leida kontakti kandidaatidega, kelle vahel pead oma valimisotsuse langetama. Kui neil kandidaatidel avalikke debatte või kohtumisi su kodu lähedal ei toimu, siis saada talle küsimused e-kirja teel või helista. Ning kui ta sulle vastab, siis vaata, kas saad vaid trafaretseid viisakusväljendeid või ka sisulisi vastuseid. Küsi poliitiku käest küsimusi, mida ta avalikes debattides on vältinud, kuid mis on sinu jaoks olulised. Nii saad teada, kas poliitik võtab oma valijat võrdväärse parterina või oled ta silmis vaid tüütu piniseja tema teel Toompea palga peale. 

Ära kingi oma ainukest häält pimesi inimesele, kelle seisukohtadega sa kursis pole ning kes sinuga rääkidagi ei taha. Valimisdebatt ei saa olla üksnes monoloog. Nii nagu kampaaniad soovitavad rääkida lapsega, nii peab ka poliitiku jaoks kehtima valijaga rääkimise reegel. Poliitika olgu rohkem inimese nägu.  

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee