VABAKASVATAMISELE: Vastloodud MTÜ soovib muu hulgas, et kanepi oma tarbeks kasvatamine oleks legaalne.Foto: Tarmo Koit
Arvo Uustalu 17. veebruar 2019 10:28
Kanepi legaliseerimise ühingutele lisandus veel üks  MTÜ – Eesti 420. Selle eestvedaja Jevgeni Krištafovitši sõnul ei peaks kanepi tarvitamine olema karistatav, sest inimestel peaks olema voli riigi sekkumiseta ise otsustada oma elu ja tervisega seotud küsimuste üle.

Juristist kodanikuaktivist Krištafovitš toob värvika näite 2016. aastast: nimelt sai Kohtla-Järvel oma korteris kanepit kasvanud mees, kellele arst kirjutas välismaal elamise ajal ravikuuri osana välja kanepipreparaadi, tingimisi vanglakaristuse.

„Arstidel on võimalik kanepiravi määrata ka Eestis, aga sisuliselt seda ei tehta. Nii kasvataski kodumaale tagasi tulnud mees enda tarbeks oma korteris kanepit ning on nüüd seetõttu kriminaalkurjategija,“ kurdab Krištafovitš. Tema  sõnul tuleb kanepi legaliseerimisega kaasnevad muud tahud mõistagi sätestada, näiteks kui kaugel tohib kanepitooteid lasteasutustest müüa.

„Asutasime MTÜ, sest minu poole pöördus nõu saamiseks kümneid inimesi. Meie esmane plaan on kaotada karistus kanepi tarbimise eest eeskätt meditsiinilistel vajadustel. Viie kanepitaime enda tarbeks kasvatamise eest ei peaks karistust saama,“ leiab ta ja juhib tähelepanu sellele, et nii mõneski arenenud riigis on legaliseeritud mitte ainult ravikanep, vaid ka kanepi kasutamine rekreatsioonilistel eesmärkidel.

Aasta tagasi kirjutas Õhtuleht Jõgevamaa vanapaarist, kellest said viie kanepitaime tõttu grupiviisilised kurjategijad. Vanahärra ütles toona, et sai kanepi suitsetamisest oma terviseprobleemidele leevendust.

MTÜ Ravikanep kodulehekülje andmetel on arsti ettekirjutuseta kanepi tarvitamine, omandamine ja valdamine Eestis väärteod ning karistatavad rahatrahviga kuni 800 eurot või arestiga kuni 30 päeva. Kanepitaime ebaseaduslik kasvatamine on kuritegu ning karistatav rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega. Grupiviisilist kasvatamist võib karistada aga lausa kümneaastase vangistusega.

Eesti 420 juhatusse kuuluva ettevõtja ning endine tippsportlane Inna Rose sõnul on vastloodud ühingu tegevusvaldkonnaks ka muud tervisega seotud teemad, nagu asendusemadus ja eutanaasia.