Juhtkiri

Juhtkiri | Vakra õppetund (7)

ohtuleht.ee, 15. veebruar 2019, 17:24
 
Kahe sotsiaaldemokraatliku poliitiku – Rainer Vakra ja Anastassia Kovalenko – lõputööde suhtes üles kerkinud tõsiseid plagiaadikahtlusi ei ühenda mitte ainult konkurentidele sobiv valimiste-eelne ajastus. Omaette küsimus on, miks tuvastame võimalikku akadeemilist petturlust alles tagantjärele ja seda hoolimata vahepealsest tehnoloogia arengust – kõnealune Vakra bakalaureusetöö kirjutati 2002. aastal, Kovalenko kaks magistritööd aga 2015. ja 2017. aastal.

Küsida tuleb, kui hästi tegid neil juhtudel oma tööd nii lõputööde juhendajad kui ka kaitsmiskomisjonid. Või õigemini: kui hästi toimivad need institutsioonid moodsas kõrgkoolis? Kui lähiajalugu tunneb juhtumit, kus positiivsele hindele õnnestus kaitsta bakalaureusetöö, mille kirjutaja polnud lõpuni kindel 16. sajandil tegutsenud Martin Lutheri ja 20. sajandil elanud Martin Luther Kingi erinevuses, siis kui paljudel juhendajatel jätkub tegelikult jaksu, aega ja tahtmist lisaks elementaarsele faktikontrolli tegemisele ajada võimalike petturite jälgi?

Mitte kuigi paljudel, teavad otsesest või kaudsest kogemusest küllap enamik kõrgharituid. Sama kinnitas mõne aasta tagune Tartu ülikooli siseaudit: kui ühel õppejõul on keskmiselt 6,7 juhendatavat tudengit (ühel ekstreemsemal juhul oli neid 24), on ajasurve, hooletusvead ning lihtsalt ükskõiksus kerged tekkima. Kas ja milline mõju on siin ka tasuta kõrgharidusel, võiks olla eraldi uurimisküsimus.

Vakra juhtumis ei peitu seega mitte ainult ühe edeva poliitiku isiklik traagika, vaid väärtuslik õppetund kõigile, kes vastutavad kõrghariduse kvaliteedi eest.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee