Maailm

TRUMP EI JÄTA JONNI: piirimüüri saamiseks kavatseb ta välja kuulutada riikliku eriolukorra (21)

Toimetas Greete Kõrvits, 14. veebruar 2019 22:45
Foto: AP/Scanpix
USA president Donald Trump lubas allkirjastada valitsuse töö eelarve, kuid vastukaaluks kuulutada välja eriolukorra, vahendab ABC News. President tahab endiselt rahastust USA-Mehhiko piirimüürile, millest üle ronimine saab tema sõnul olema raskem kui Mount Everesti ületamine. Seekord tuleks müüriraha sõjaväe taskust.

Reedest lõpeb vahepeal lühikeseks ajaks kokku lepitud USA valitsuse töö rahastamine. Poliitikud mõlemast parteist panid kokku valitsuse uue eelarve. President pole sellega aga rahul, kuna seal pole piisavalt rahastust tema nõutud (ja tema lubatud) USA-Mehhiko piirimüürile. Uues eelarves, on müürijuppide ehitamiseks eraldatud 1,375 miljardit dollarit, kõvasti vähem, kui Trumpi soovitud 5,7 miljardit. Uut osalist tööseisakut Trump aga kindlasti ei soovi, kasvõi juba ainuüksi sellepärast, kui negatiivselt see tema populaarsust mõjutas.

Samal teemal

Lahendusena otsustas Trump riigis eriolukorra välja kuulutada ning saada müüriraha sel viisil. Eriolukorra juhul tuleb müüriraha sõjaväe rahastusest. Eriolukorra kuulutamisega pääseb ta ka mööda Kongressi heakskiidu vajadusest.

Presidendi uutest plaanidest andis Kongressile teada senati enamuse liider, vabariiklane Mitch McConnell. Paljud vabariiklased eesotsas McConnelliga palusid presidendil riiklikku eriolukorda siiski mitte välja kuulutada, ent Trump ei võtnud neid kuulda.

„See saab olema suur müür. Tugev müür,“ uhkustas Trump. „Sellisest müürist inimesed kergesti läbi ei saa. Peab ikka äärmiselt heas vormis olema, et sellisest üle saada. Ma arvan, et Mount Everestist on palju lihtsam üle ronida.“

Samas ütles Trump jaanuaris, et ühest riigi servast teiseni müür katkematult ikkagi ei seisaks ja lisas, et tegelikult pole ta seda kunagi arvanud ega planeerinudki. (Arvestades maastikku ja eramaid teatud piiriäärsetel aladel poleks see ka võimalik. Lisaks katab füüsiline barjäär juba praegu umbes kolmandikku USA-Mehhiko piirijoonest.) Trumpi sõnul tuleb „müür“ ikkagi püsti ainult siin-seal, teatud probleemsetes kohtades. Ehkki piirimüür on tema valimislubadus, on tema mööndused mõnedes toetajates ka pisut pettumust valmistanud. Lisaks lubas ta valimiskampaania ajal, et müüri eest maksab hoopis Mehhiko valitsus.

USA senat kinnitas eelarve neljapäeva pärastlõunal kärmelt. Neljapäeva õhtul läbis see hääletuse ka esindajatekojas.

Föderaalvalitsuse töö osaline seisak sai alguse 22. detsembril ja kestis rekordilised 35 päeva. Selle keskmes oli president Trumpi valimislubadus: USA-Mehhiko piirimüür. Müüri ehitamiseks nõudis ta valitsuse töö eelarvest 5,7 miljardit dollarit. Juba heaks kiidetud eelarvega, mis eraldas raha lihtsalt piirikontrolli töö tõhustamiseks ja lisavahenditeks, Trump rahule ei jäänud. Demokraadid aga ei nõustunud müüriprojektile sentigi eraldama. Kuna valitsuse töö eelarvest jäi umbes 25 protsenti kinnitamata, jäi osade riigiasutuste töö ka seisma, paljud riigitöötajad (näiteks pargivalvurid ja lennujaamade turvatöötajad) töötasid ilma palka saamata või saadeti koju palgata puhkusele. Valitsuse töö osaline seisak mõjutas umbes 750 000 föderaalvalitsuse töötajat ja läks riigile maksma umbes 11 miljardit dollarit.

Samal teemal

15.02.2019
Trump kavatseb USAs välja kuulutada eriolukorra: mis edasi?
15.02.2019
110 KILOGRAMMI: arstid kuulutasid Donald Trumpi rasvunuks
28.01.2019
VALITSUS TAAS TÖÖHOOS: Trump loobus mõneks ajaks müürist ja väidab, et see ei katakski kogu piiri
19.01.2019
TRUMPI KINNISIDEE: Ameerika–Mehhiko piirimüür on pigem kasulik kui kahjulik