Maailm

„Ärge oma isast rohkem avalikult rääkige.“ Kuidas üks raamatupoodnik Hiina vanglasse sattus (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. veebruar 2019, 17:55
ISA JA TÜTAR: viimane foto Minhai Guist ja Angela Guist koosFoto: @angelagui_/Twitter
Angela Gui õpib Cambridge'i ülikoolis. Tema isa Minhai on Hongkongis raamatumüüja. Nad on hiinlased, kuid omavad Rootsi kodakonsust. Nende rahvusvaheline perekond ei olekski nii märkimisväärne, kui poleks tõsiasja, et Angela ei tea, kus tema isa on. Ainult seda, et Minhai istub kusagil Hiinas vangis. Angela lootis Rootsi suursaadiku abile, kuid too korraldas täielikku omaloomingut, mille tagajärjel Rootsi Kuningriik saadiku üldse tagasi kutsus.

54aastase Minhai Gui sekeldused said alguse juba 2015. aastal. Taimaal puhkust veetnud mees jäi teadmata kadunuks ning ilmus siis ootamatult välja Hiina riigitelevisiooni eetris, kus teatas, et läheb 2003. aastal toime pandud liiklusrikkumise (purjus juhtimise) eest vangi.

Hr Gui veab Hongkongis raamatupoodi Causeway Bay ning on seotud ka kirjastusega Mighty Current. Kirjastus avaldab sageli skandaalimaigulisi lugusid Hiina kommunistlike liidrite eraelust.

BBC kirjutab, et Hr Gui ja veel neli raamatupoe ja kirjastusega seotud meest kadusid 2015. aasta viimase kolme kuu jooksul. Kõik viis Hongkongi elanikku ilmusid hiljem ootamatult välja Hiinas, kus selgus, et nad on nad ühe või teise ettekäändega vahi alla võetud. 2018. aastal esitasid Hiina võimud talle süüdistuse riigisaladuste lekitamises.

Kummaline pidu Hiina ärimeestega

Angela Guist sai pärast isa kadumist eneselegi ootamatult häälekas aktivist, kes nõudis isa vabastamist. Aastate jooksul on ta pidanud kogema igasugu kummalisi ja absurdseid olukordi, ent kõige viimane, kirjutab naine väljaandes Medium, ületas peajagu kõiki teisi.

Kaks ja pool aastat tagasi sai Rootsi suursaadikuks Hiinas Anna Lindstedt. Preili Gui suhtles saadikuga isa vangistuse teemal sageli. Jaanuari lõpus tuli suursaadikult ootamatu kutse tulla vestlusele mõjukate Hiina ärimeestega, kel kommunistliku parteiga lähedased sidemed. Lindstedti sõnul vajas isa vangisoleku lahendamine „uut lähenemist“. Angela ei kõhelnud ja reisiski Stockholmi.

Vestlus, mida tema esiti ametlikuks, Rootsi valitsuse korraldatud kohtumiseks pidas, tundus kohe väga imelik. Hotelli konverentsisaali lauad olid toidu ja veinipudelite all lookas. Inimesi oli väga palju ja nende jutt kummaline. Küsiti Angela õpingute ja isikliku elu kohta, visati nalja. Angela meelest oli see kõik erakordselt veider, aga ta otsustas siiski kaasa mängida. Kuna suursaadik Lindstedt oli samuti kohal ja näis asjaga kaasa minevat, lootis Angela, et äkki on veidrast üritusest siiski kasu.

Isast ei tohi rääkida

Järgmisel päeval survestasid ärimehed Angelat vastu võtma diili: isa läheb Hiinas kohtu ette ja jääb siis paariks aastaks vangi. Aga pärast seda mingu rahumeeli koju. Selline kergem karistus leiab aset vaid tingimusel, et Angela oma isa vangistuse teemal rohkem avalikkuses sõna ei võtaks.

Naisega kõnelenud mees hoiatas, et hiinlased on Angela peale väga kurjad. Ta ei tohtinud enam isa juhtumist rääkida, ei tohtinud rääkida eelmise õhtu peost, hiljemalt kuu aja jooksul pidi lõppema seni kestnud kampaaniategevus isa vabastamiseks (algul andis mees tähtajaks nädala, siis kaks, lõpuks kuu).

Suursaadik Lindstedt istus Angela kõrval ja kiitis kõigele kaasa. See saab Hiina-Rootsi suhetele väga kasulik olema, lubas ta. Ühel hetkel ärritus „ärimees“ ja tõstis Angela vastu häält. „Miks te oma isast artikli lubasite kirjutada?“ nõudis ta.

Angela vastas, et ta isegi ei tunne kõnealuse artikli kirjutanud ajakirjanikku ega saanud kuidagi teada, mida võõras inimene tema isast kirjutada plaanib. Mees õiendas vastu, et kui Angela oleks vaid „oma aju kasutanud“, oleks ta seda ette näinud.

„Miks te pole mulle oma isast kogu infot jaganud?“ küsis mees. „Sest ma ei usalda teid,“ vastas jahmunud Angela ausalt.

„Peate usaldama, muidu ei näe oma isa enam kunagi!“

Suursaadik hoiatas, et kui Angela aktivism jätkub, karistab Hiina selle eest Rootsi riiki. Hiinlasest ärimees aga lisas, et Angela tegevus kahjustab ka suursaadik Lindstedti karjääri.

Angela lahkus kohtumiselt väga halva enesetundega. Veel järgmisel päeval üritas üks hiinlannast ametnik temaga juttu teha, seekord valides kaastundliku taktika ja muretses, et noor naine peab kõike nii üksi tegema. „Justkui mul sõpru polekski,“ lisab Angela sarkastiliselt.

Järgmisel nädalal võttis ta ühendust Rootsi välisministeeriumiga, et uurida, mis jama need küll kokku on keeranud. Kuid välisministeerium oli sama üllatunud kui ta ise. Nad kuulsid kohtumisest esimest korda. Suursaadik Lindstedt polnud neid isegi informeerinud, et viibib Rootsimaa pinnal. Kogu üritus oli tema ja hiinlaste salaja korraldatud.

Angela Gui ei kavatse vaikida. Ta ei usu ebamäärast lubadust, et ta isa võib-olla ühel päeval vabastatakse. „Ähvardused, verbaalne ahistamine, altkäemaks ega ka meelitused asja ei muuda,“ jääb naine resoluutseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee