Foto: Alar Truu
Johanna-Kadri Kuusk 14. veebruar 2019 19:04
Tänasest saab maksuametile möödunud aasta kohta tuludeklaratsiooni esitada. Tänavu on nii mõnigi asi teisiti, alustades tulude deklareerimise keskkonnast ja lõpetades lisaküsimustega, mida maksuamet võib esitada.

Maksuvaba tulu kasutamata jätmise või lubatust rohkem kasutamise pärast tuleb tänavu tuludeklaratsioon esitada paljudel, kes seda varem tegema ei pidanud. Esitajate rohkuse pärast palub maksu- ja tolliameti (MTA) teenuste osakonna teenusejuht Hannes Udde kannatust varuda kõigil, kes tuludeklaratsiooni esitamise esimestel päevadel e-maksuametisse või e-tolli sisenevad.

„Korraga deklareerijate hulk võib tekitada järjekordi ja soovitame sellisel juhul hiljem uuesti proovida,“ soovitas Udde.

Paroolikaardi võib minema visata

Pangad ei luba alates 1. veebruarist enam paroolikaardiga internetipanka siseneda. Sellepärast tasub üle kontrollida võimalused, kuidas otse või pangalingi kaudu e-maksuametisse/e-tolli siseneda.

Mobiilne deklareerimine

Alates sellest aastast on võimalik kogu tuludeklaratsioon täita, üle vaadata ja esitada nutitelefonis. Mobiilselt saavad lisaks füüsilistele isikutele deklaratsiooni esitada ka FIEd.

Uus deklareerimise keskkond

Alates sellest aastast on muutunud ka tuludeklareerimise keskkond, mis on saanud uue kujunduse ning maksuamet on vähendanud esitatavat andmehulka. Loodud on n-ö ''ühe kliki deklaratsioon'', kus ei ole vaja pikki tabeleid läbi vaadata, vaid süsteem esitab deklareerijale kõige olulisemad numbrid ja esitamiseks pole vaja teha muud kui kinnitada.

Sama põhimõte käib ka umbes 4% deklareerijate kohta, kes käivad seda maksuameti büroodes paberkujul esitamas. Kui miski täpsustamist ei vaja, siis prinditakse välja ainult kaks lehte deklaratsiooni.

Tuludeklaratsiooni täienduste hulgas on ka lisaküsimused, mida süsteem esitab, kui deklaratsiooni on jäänud lüngad. Sealhulgas on täpsustavaid küsimusi kinnisvara müümise ja ettevõtluse kohta ning küsimus ümbrikupalga saamise kohta.

Hannes Udde sõnul on inimesel tegelikult kohustus deklaratsioonis ära märkida ka ümbrikupalk. Küsimusele, miks peaks keegi vabatahtlikult tahtma lisaks makse maksta, vastas Udde, et kui see hilisemas kontrollis välja tuleb, peab inimene selle summa ikkagi tagasi maksma, kuid siis juba koos intressidega. Tuludeklaratsioonis ümbrikupalga mainimata jätmine on üksikisiku enda vastutus, mitte seda maksva ettevõtte vastutus.

Hoiuseintresside pärast ei pea muretsema

Pankadest saadud hoiuseintressid on juba eelnevalt maksustatud ja pangad peavad neist vajaliku summa kinni. Erandiks võib olla SEB, mille intresside maksustamine lükkus 2019. aastasse. Ent Udde sõnul ei ole SEB klientidel sellest hoolimata vaja midagi teisiti teha, kõik on maksuametile deklareeritud.

Airbnb kannab maksuametile teenitud tulud ette

Maksuamet on teinud Airbnb-ga eraldi kokkuleppe, täpselt nagu Uberi, Taxify ja Estateguruga. Airbnb hakkab maksuametile saatma andmeid, kui palju keegi selle kaudu tulu teenib.

Abikaasad kandku end rahvastikuregistrisse

Abikaasadel on jätkuvalt võimalus deklaratsioonis teineteisele üle kanda kulusid (nt koolitus), mille pealt võib tulumaksu tagasi saada. Udde tõi vaid välja, et tuludeklaratsiooni ei ole võimalik ise abikaasat lisada, see peab käima läbi rahvastikuregistri.

Olulised kuupäevad

15. veebruar – algab tuludeklaratsiooni esitamine.

26. veebruar – maksuamet hakkab veebis deklareerijatele raha tagastama.

19. märts – algab paberkandjal esitanutele raha tagasi maksmine.

1. aprill – deklaratsiooni esitamise tähtaeg.

1. juuli – maksu tasumise ja tagastamise tähtaeg.

Esmaste arvutuste kohaselt on tänavu 519 000 inimesele tagasimakstav summa 141 miljonit eurot. Juurde peab maksma 62 000 inimest kokku 12 miljonit eurot.