Maailm

MISSIOON SAI LÄBI: marsikulgur Opportunity vaikis igaveseks (8)

Toimetas Aadu Hiietamm, 14. veebruar 2019 14:00
MARSIKULGUR: Arvuti tehtud pilt USA kosmoseagentuuri NASA marsikulgurist Opportunity.Foto: AFP/Scanpix
USA kosmoseagentuur NASA kuulutas kolmapäeval marsikulgur Opportunity töö ametlikult lõppenuks. 

Opportunity laskus Marsile 25. jaanuaril 2004 ning pidi algse plaani järgi seal töötama vaid kolm kuud, kuid teadlaste üllatuseks tegutses 185 kilogrammi kaaluv kulgur üle 14 aasta ning sõitis ühe kraatri juurest teise juurde. Missiooni jooksul läbis Opportunity Marsil umbes 45 kilomeetrit ning leidis tõendid, et kauges minevikus voolas Marsi pinnal vesi.

Samal teemal

Viimane sideseanss Opportunityga oli mullu 10. juunil. Mõni päev hiljem sattus kulgur tugeva liivatormi kätte ja vaikis. NASA töötaja John Callas ütles siis: „Meie tiimil on kulguriga tihe emotsionaalne side. See on võrreldav armastatud inimese langemisega koomasse. Kui sinu 97aastane vanaema lamab haiglas koomas, siis oled sa mures. Ka meie oleme mures.“

2007. aastal elas Opportunity üle veel tugevama liivatormi. Seetõttu oodati pärast mullu juunis möllanud tormi kaheksa kuud ning alles nüüd otsustati, et marsikulgur on vaikinud igaveseks.

Kolm nädalat enne Opportunyt jõudis Marsile sõsarkulgur Spirit, mis lõpetas tegevuse 2010. aastal. Praegu tegutseb seal kulgur Curiosity, mis laskus Marsile 2011. aastal. Järgmisena peaks asuma 2021. aastal asuma Marsi poole teele NASA ja Vene kosmoseagentuuri Roskosmos ühine kulgur Rosalind Franklin, mis hakkab punasel planeedil otsima märke võimalikust elust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee