Maailm

ÜLEJOOKSIK: endine USA lennuväelane reetis kolleegid ja asus Iraani teenistusse (21)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. veebruar 2019 21:43
Tagaotsimiskuulutuse foto: väidetavalt vahetas Monica Witt lisaks pooltele ka uskuFoto: FBI/via Reuters/Scanpix
USA prokurörid esitasid spionaažisüüdistuse endisele lennuväelasele Monica Wittile. 2013. aastal Iraani poolele üle jooksnud vastuluureagendi täpne asukoht on teadmata.

39aastane Monica Witt töötas aastal 1997-2008 USA lennuväe heaks luuretöötajana. Naisel oli ligipääs lennuväe kõige salajasematele andmetele. Arvatavasti tehti talle ettepanek kodumaa reeta ühel kahest konverentsist, kus ta osales.

Konverentside korraldajaks oli New Horizon Organization, Iraani Rahvuskaardi heaks töötav organisatsioon, mis tegutseb peamiselt Iraanis ja Iraagis ning on tuntud oma üritustel kõlavate läänevastaste ja antisemiitlike avalduste, muu hulgas holokausti eitamise poolest.

Tõenäoliselt hakkas hakkas Witt uutele käsuandjatele salastatud infot jagama 2012. aasta algusest, mõned aastad pärast lennuväe teenistusest lahkumist. 2013. aastal põgenes ta Iraani ning andis seal üle kogu informatsiooni, mida ta oma kunagiste kolleegide kohta teadis.

Iraanis esines ta paaril korral ka televisioonis, kus ta väitis, et on endine USA sõjaväelane, kes nüüd pöördunud islamiusku, samuti kritiseeris ta Ühendriike igas teleesinemises.

Iraanis asus ta ka otsima täpsemat infot oma vanade töökaaslaste kohta. Tal õnnestus tuvastada ühe kolleegi tegelik identiteet, mille ta ka iraanlastele edastas, pannes sellega ameeriklasest luuretöötaja elu tõsisesse ohtu.

FBI pani välja tagaotsimiskuulutuse, kuna Monica Witti täpne asukoht pole teada. Tõenäoliselt ei viibi ta enam Iraanis. Väga võimalik, et ta elab Afganistanis või Tadžikistanis, kus õpetab inglise keelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee