Nicolas Maduro pidas 12. veebruaril Caracases rahvale emotsionaalse kõne, kuid samal ajal protesteerisid inimesed pealinnas tema poliitika vastuFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 13. veebruar 2019 20:13
Venezuela president Nicolas Maduro jalgealune on õige kuumaks köetud. President, keda mõned enam riigipeana ei tunnista, süüdistab ise kõiges paranoiliselt USA vandenõud, mitte omaenda oskamatust riigiasjade ajamisel.

Intervjuus BBCga jääb Maduro enesele kindlaks, et mingit humanitaarabi ta Venezuelasse sisse ei luba. Ta usub, abipakkumise taga on Ühendriikide soov sekkuda tema riigi siseasjadesse. USA president Donald Trumpi valitsust nimetab ta äärmuslaste gängiks.

Tegelikkuses oleks Maduro rahval vägagi toidu- ja ravimiabi vaja. Venezuelat laastavad näljahäda ja meditsiinikriis, toidukaupade ja ravimite hinnad on kõrgeks aetud ja rahvas nälgib. Majanduskriisi tõttu kannatavad inimesed isegi jõukamates, naftarohketes piirkondades. Põhjuseks mitte ülemaailmne vandenõu Venezuela rahva vastu, vaid sotsialistist presidendi oskamatu poliitika, riigis lokkav korruptsioon ja kehv asjaajamine. Umbes pool elanikkonnast elab äärmuslikus vaesuses ning riigist on põgenenud miljonid inimesed. Peamiselt toovad põgenikud põhjuseks Venezuela tervishoiusüsteemi kokkuvarisemise, rääkides, et neil pole oma kodumaal ligipääsu vajalikele ravimitele, operatsioondele ja muudele raviteenustele. Valitsus aga üritab kriitikuid ja ajakirjandust vaigistada. (Venezuela näljahädast saab lisaks lugeda SIIT ja SIIT.)

Maduro on järjest süveneva rahvusvahelise surve all, kus teda ei tunnusta presidendina enam ei USA ega mitmed teisedki lääneriigid. Noor opositsionäär Juan Guaidó kuulutas end Venezuela ajutiseks riigipeaks ja rahvaski näib noorema mehe poolel olevat. Üks väheseid liitlasi on veel Putini Venemaa, kel naftarikka riigiga, kes kasutab Venemaalt ostetud sõjav varustust, omad huvid. „Venemaa president Vladimir Putin aitab meid alati ja igal moel ja meie võtame selle abi tänuga vastu,“ rääkis Maduro jaanuari lõpus antud intervjuus RIA Novostiga.

Teisipäeval kutsus rivaal Guaidó Venezuela rahvast üles taas käpardliku valitsuse vastu meelt avaldama (mida kümned tuhanded ka tegid). Guaidó lubas rahvale ka, et humanitaarabi jõuab Maduro vastuseisust hoolimata veebruari lõpuks Venezuelasse. Samal ajal ajab Maduro ajakirjanikele juttu, et tegemist on rahvusvahelise poliitilise sõjaga, kus „Ku Klux Klani juhitud Ühendriikide valitsus Venezuelat vallutada tahab.“

Juan Guaidó tänab meeleavaldusele kogunenud rahvast Foto: AFP/Scanpix