Juhtkiri

Juhtkiri | Aeg sanktsioonideks vaktsiinivastaste suhtes (69)

Ohtuleht.ee, 13. veebruar 2019, 18:13
 
Uudis ühe pere kahest lapsest – üks neist tõenäoliselt vaktsineerimata ja läkaköhadiagnoosiga, teine haiglaravil läkaköhakahtlusega – ei osutunudki linnalegendiks ega libauudiseks. Asjade selline käik tekitab kindlasti küsimuse, kui kaugele võivad vaktsineerimisvastased oma laste tervisega riskides minna, kui muidugi ei ole selle taga meditsiinilistel kaalutlustel vaktsineerimata jätmine. Selline suhtumine kajastub kõnekalt ka arvudes. Vaktsineerimisest keeldujate hulk suureneb, ulatudes ülemöödunud aastal 4,3 protsendini vastsündinute vanematest. Üle Eesti on vaktsineerimata lapsi 9000. Tulemus on, et vaktsineerimisega hõlmatus ei küüni meil enam maailma tervishoiuorganisatsiooni soovitatud 95protsendise tasemeni, mis hoiaks haiguste leviku kontrolli all. Nii anname vabatahtlikult käest varasema edumaa, kus õnnestus paljude ohtlike nakkushaiguste levik praktiliselt peatada. Praegu näeme aga nende tõbede tagasitulekut – sel aastal on tuvastatud juba kaheksa läkaköhajuhtu.

Kergesti on tekkima mulje keskaegse vaimupimeduse naasmisest, kui kõrvuti Eesti IT-edulooga vohab lapiku maa teooria, ravimite pähe joodetakse oma lastele söövitavaid aineid ning levivad vaktsiinivastased meeleolud.

Siiski on meil ka ebateadusega võitlemisel oma edulugu – nimelt õnnestus oluliselt takistada ja ametlikult keelata MMSi tarvitamine. Sarnaseid ühiseid jõupingutusi vajab ühiskond enda kaitseks ka vaktsineerimata jäetute eest, sest küsimus pole mitte ainult selliste laste tervises. Ei taha ju keegi, et lasteaias või koolis liiguksid ringi ohtlikud nakkusallikad, kes ohustaksid neid väheseid lapsi, keda pole meditsiinilistel põhjustel vaktsineeritud ja on seetõttu eriti haavatavad.

Võimalike mooduste üle vaktsineerimisvastaste vanemate korralekutsumiseks on räägitud varemgi, kui terve mõistuse häälest ja tõenduspõhise meditsiini selgitustest jääb väheks. Hoobasid mõjutamiseks leidub, on vaid ühiskondliku kokkuleppe koht, millist neist kasutada ja millises järjekorras. Lastetoetuste väljamaksmise sidumine vaktsineerimisega võib mõjutada küll laste majanduslikku heaolu, kuid kas tervis polegi siis kõige kallim vara? Või tuleks vanematelt sisse nõuda raviraha nende haiguste eest, mille vastu riik vaktsineerib, kuid millest vanemad on meditsiinilise põhjuseta keeldunud?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee