Mart HelmeFoto: Tiina Kõrtsini
Johanna-Kadri Kuusk 13. veebruar 2019 14:00
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme päris kolmapäeval riigikogu infotunnis peaminister Jüri Rataselt aru Stroomi ranna skandaalse libauudise kohta, mille algsel avaldamisel EKRE rohkelt kriitikanooli sai. Helme viitas sellele, et tegemist võib olla Reformierakonna sihiliku provokatsiooniga.

Helme päris peaministrilt, kas EKREt süüdistanud poliitikutel on plaanis erakonna ees avalikult vabandada. 

Lisaks viitas ta sellele, et tegemist on Reformierakonna provokatsioonide jadaga. Helme tõi välja, et mullu 26. novembril muutus EKRE pikett pärast Indrek Tarandi ootamatult lavale ronimist vägivaldseks. Päev hiljem kirjutati Facebooki postitus, milles süüdistati rahvuslasi Stroomi rannas inglise keeles rääkiva naise kividega loopimises. Politsei teatel jagati postituses valeinfot ja EKRE esimees tõi välja ka täna Eesti Ekspressis tehtud väite, et loo mõtles välja reformierakondlase Eerik-Niiles Krossi abikaasa Mary Jordan.

Jüri Ratas tänas oma vastuses politseid tõe välja selgitamise eest ja suunas konservatiive vabanduse saamiseks kindlate poliitikute poole.

„Kahetsusväärselt on mindud valeuudise ohvriks. Kindlasti peame suhtuma allikatesse kriitiliselt,“ sõnas Ratas.

„Vaenu õhutamisel ja libauudiste levitamisel ei ole kindlasti kohta ühiskonnas, mis just soovib edasiviivaid, sidusaid ja solidaarseid arutelusid. Seda peavad edasi viima poliitikud, kelle õlul lasub suurem vastutus. Mina ei tea, et sellel juhtumil oleks Reformierakonnaga seos. Saan aru teie loogikast, aga ma ei saa öelda, et need seosed on olemas. Tarandi ründamise olen ma siin teie ees hukka mõistnud. Ütlesin juba enne, et nii füüsiline kui ka verbaalne vägivald ei ole aktsepteeritud ja olen seda debatti teiega mitu istungit pidanud,“ ütles peaminister.