Maailm

EUROOPA LIIDU VÄLISTEENISTUS HOIATAB: Brüssel kubiseb spioonidest (17)

Aadu Hiietamm, 13. veebruar 2019, 22:30
BRÜSSEL: Euroopa kvartalis. Foto: Aadu Hiietamm
Belgia ja Euroopa pealinnas Brüsselis tegutsevad sajad Venemaa ja Hiina spioonid. Seetõttu hoiatas Euroopa Liidu välisteenistuse sisejulgeolekuteenistus Euroopa riikide diplomaate ja sõjaväelasi, et need ei külastaks Brüsselis Euroopa kvartalis teatud lokaale, vahendab Saksa pühapäevaleht Welt am Sonntag. 

Sisejulgeolekuteenistuse andmetel viibib Brüsselis umbes 250 Venemaa ja 200 Hiina spiooni, kes ametlikult töötavad oma riigi saatkonnas või kaubandusesinduses. Aktiivselt tegutsevad Brüsselis ka USA ja Maroko agendid.

Euroopa Liidu välisteenistus kutsus diplomaate tavapärasest suuremale valvsusele ning palus kahtlastest lähenemiskatsetest koheselt teada anda. On ka avalik saladus, et diplomaate saatkondades toimuvatel vastuvõttudel saatvad atašeed on sageli just luureteenistuse agendid, kirjutab Welt am Sonntag.  

Sama ajaleht meenutab, et juba 2003. aastal avastati Justus Lipsiuse hoones, kus tol ajal toimusid Euroopa Liidu tippkohtumised ja ministrite kohtumised, ühest tõlkekabiinist väike spionaažiboks, mida sai väljastpoolt aktiveerida. Boksi kaudu kuulati pealt Saksamaa, Suurbritannia, Hispaania ja Prantsusmaa delegatsioonis toimunud vestlusi. Pealtkuulamises kahtlustati Iisraeli, kuid konkreetseid tõendeid ei leitud.

Kui varem oli Euroopa mitteametlik spioonipealinn Austria pealinn Viin, siis täna on selleks Brüssel.  Belgia salateenistused on viimastel aastatel saatnud suuremat kära tekitamata riigist välja ka päris mitu välisriikide agenti.

Welt am Sonntag lisab, et eriti Hiina on viimasel ajal tugevdamas Euroopas luuretegevust. Selle tõenduseks viidatakse Leedu julgeolekuteenistuse aastaaruandele. Selles kirjeldatakse, kuidas Hiina eriteenistused üritasid värvata Leedu kodanikke, et saada neilt luureinfot. Samuti sooviti värvatute abil mõjutada Leedu ametlikke seisukohti Tiibeti ja Taivani küsimustes.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee