Maailm

SMUGELDAMINE, VÄGISTAMINE, ELUSALT MATMINE: kohus mõistis kurikuulsa narkoparuni El Chapo süüdi (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. veebruar 2019 20:03
KOHTUSAALIS: Kohtukunstniku joonistus Brooklyni föderaalkohtu saalist. Esiplaanil on Mehhiko narkoparun Joaquin Guzman (61) hüüdnimega El Chapo (Jupats). Foto: Reuters/Scanpix
Üks maailma kurikuulsamaid narkoärikaid, mehhiklane Joaquin Guzman, hüüdnimega El Chapo („Jupats“) mõisteti 12. veebruaril New Yorgi kohtusaalis süüdi.

Vandekohus, kes jäi liikmete kaitsmise eesmärgil täielikult anonüümseks, arutas El Chapole esitatud süüdistusi kuus päeva. Lõpuks mõistis vandekohus ta süüdi kõigis kümnes mehele esitatud süüdistuses, vahendab ABC News.

Samal teemal

Sinaloa kartelli 61aastast bossi süüdistasid prokurörid kokaiini, heroiini, metamfetamiini ja marihuaana smugeldamises Lõuna-Ameerikast USAsse. Tema kaitsja eitas mehele esitatud süüdistusi ning väitis hoopis, et Guzmani vahistamise taga on lihtsalt üks suur vandenõu.

Teadaolevalt on El Chapo hingel 33 inimese surmad. Tõenäoliselt aga kuni 3000.

Lisaks on ta varem üritanud vaigistada tema vastu tunnistanud inimesi ning vandekohtunikke New Yorgis kaitsesid prokuröri soovil relvastatud valvurid. Mehhikos põgenes El Chapo kahel korral vanglast, viimati 2015. aastal. 2017. aastal andis Mehhiko mehe USAle välja, kuid tingimusel, et talle ei kehtestata surmanuhtlust.

New Yorgi prokuratuur kirjeldab narkoärikat kui 21. sajandi suurimat kriminaali ning loodab, et pärast süüdimõistvat otsust määrab kohus ta mõrvade ja narkoäri eest eluks ajaks vangi. Otsus karistuse osas alles tuleb.

Räige vägivalla ja hirmutamise äri

Kolm kuud kestnud protsessi vältel andis kohus sõna enam kui 50 tunnistajale, kes rääkisid El Chapo tellimusel sooritatud jõhkratest mõrvadest, luuramisest, inimröövidest, plastmassbanaanide sisse peidetud narkootikumidest ja nõnda edasi.

BBC vahendab ka mõningaid võikaid seiku tunnistustest narkoparuni vastu. Mees vägistas lugematul hulgal noori naisi, isegi alaealisi tüdrukuid, kes enne El Chapole kätte andmist uinutati. Narkoärikas uskus, et teismelised noored tüdrukud annavad talle elujõudu, kutsudes neid „minu vitamiinideks“.

Ühe endise äripartneri sõnul üritas El Chapo ära osta Mehhiko presidenti Enrique Peña Nietot. Väidetavalt võttis president pärast ametisse asumist (Peña Nieto oli president aastail 2012-2018) ise Guzmaniga ühendust ja nõudis vastutasuks tagaotsimise lõpetamise eest 250 miljonit dollarit (220 miljonit eurot). Narkoparun nõustus presidendile andma siiski „vaid“ 100 miljonit (88,2 miljonit eurot). President Peña Nieto ei ole neid väiteid omalt poolt soovinud kommenteerida.

Joaquin „El Chapo“ Guzman.Foto: Reuters/Scanpix

Üks tunnistaja rääkis, et nägi oma silmaga, kuidas El Chapo korraga kolm meest maha tappis. Ühe rivaalitseva narkokartelli liikme mattis El Chapo elusalt.

Armukade mees luuras oma abikaasa ja arvukate armukeste järel. Tänu tema kasutatud luuretarkvarale pääses FBI ka ligi tema tekstisõnumitele, kus ta muu hulgas nõuab oma naiselt uusi riideid ja valevuntse – Mehhiko politsei olevat just ühes villas, kus ta parasjagu viibis, läbiotsimise korraldanud ja El Chapo pääses sealt hädavaevu põgenema.

USA vabariiklasest senaator Ted Cruz kordas pärast süüdimõistvat kohtuotsust oma varasemat ettepanekut, et president Donald Trumpi soovitud piirimüüri rahastamiseks võiks kasutada El Chapo varandust, mida on mõnedel andmetel andmetel ligi 14 miljardi dollari väärtuses. Küsimus on ainult, kuidas see kätte saada? 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee