Maailm

Kas spionaažis kahtlustatav Maria Butina üritab kaastunnet tekitades jälgi segada? (19)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. veebruar 2019 21:02
Väidab, et on ikkagi süütu: Maria Butina viibib praegu Ühendriikides kinnipidamisasutusesFoto: Reuters/Scanpix
Vene mõjuagendina töötamises süüdistatud ja USAs vahi all viibiv Maria Butina rääkis ajakirjanik James Bamfordiga, kes kirjutas temast loo. Reporter jagas mõningaid salvestisi ka teiste meediaväljaannetega ning neis raiub Butina nagu rauda, et ei spioneerimise ega mõjutamistööga pole tema siiski tegelenud. Seega näib, et Butina ja teda uskuvate inimeste versioon temast on see, et naist piirasid FSB agendid, tal olid poliitilised sidemed, kuid survele ega kiusatusele tema kordagi ei allunud.

Detsembris jõudis Butina uurijatega kokkuleppele – naine tunnistab end Venemaa heaks spioneerimises süüdi ja lubab uurijatega igakülgselt koostööd teha. Kuid vestluses reporteriga ei näi Butina siiski nii leplik, ülestunnistustest rääkimata. Ta räägib, et oli šokis, kui FBI tema elamise läbi otsis ja vaidleb leitud tõenditele vastu.

Samal teemal

„No kui ma oleksin tõesti Vene spioon, te ei näeks mind iialgi avalikes kohtades. Nagu, ma oleksin ju kõige nähtamatum inimene maamuna peal,“ seletab naine ja leiab kahtlustustele vastuargumendid. Näiteks see, et ta kandis ühel üritusel nimesilti, mille kohaselt oli ta duumasaadiku Aleksandr Toršini assistent, oli tema sõnul vaid selleks, et keegi teda ekslikult Toršini kaaslaseks selle sõna romantilises mõttes ei peaks. Toršin olevat talle „nagu vanaisa“. Kuidas see kahtlusi vähendab, on iseasi.

Siinkohal olgu ka öeldud, et Bamford on ajakirjas The New Republic avaldatud artiklis isiklikult seisukohal, et Butina ei ole Venemaa mõjuagent. Siin lähevad Bamfordi ja USA luure arvamused lahku.

Ametlikel andmeil esitles Butina end ameeriklastest tuttavatele tulirelvade fännina ning astus lähedasse suhtesse vabariiklaste partei ametniku Paul Ericksoniga. Mehe kaudu tutvus ta mitmete prominentsete vabariiklastega seotud poliitikategelastega. Süüdistuste järgi kasutas Butina kontakte ära, et Venemaa poliitilist agendat ajada ja tuttavaid vastavalt mõjutada. Ericksoni suhtes tal siirast armastust polevat olnud.

Butinat tutvustati juhtfiguuridele mitmetest konservatiivsetest ühingutest nagu Rahvuslik Tulirelvade Assotsiatsioon (NRA) ja Rahvuslik Palvushommikusöök (National Prayer Breakfast). Naisel oli vedamist kohtuda isegi tulevase presidendi Donald Trumpiga ning tolle poja Donald juunioriga. Butina korraldas väidetavalt ka kohtumise NRA liidrite ja Vene välisminister Sergei Lavrovi vahel.

Hea elu: Butina kohtus mitmete mõjukate poliitikategelastega. Uurijate andmeil üritas nende kontaktide abil ka Venemaa agendat edendada. Foto: FreedomFest/via REUTERS/Scanpix

James Bamfordi nägemus Butinast on kui süütust idealistist, kel siirad huvid relvapoliitika edendamise vastu. Kas on ka reporter, nii nagu seda oli Paul Erickson, võlutud – Bamford kirjeldab Butina stiilset ja saledat välimust – sorava keeleoskusega noorest daamist? Ka Paul Erickson ise kaitseb Butinat, väites, et FSB püüdis küll naist värvata, aga too väidetavalt keeldus.

Samal teemal

06.00.2019
Venelased loodavad Moskvas vahistatud ameeriklase oma kodaniku vastu vahetada?
31.11.2018
FSB pidas Moskvas kinni Ameerika kodaniku, keda süüdistab spioneerimises
13.11.2018
Maria Butina tunnistas end Venemaa mõjuagendina töötamises süüdi