Juhtkiri

Juhtkiri | Valede abil sallimatust ei ravi (20)

Ohtuleht.ee, 12. veebruar 2019, 17:28
Foto: ARNO SAAR
Novembris sotsiaalmeediasse paisatud uudis välismaalase kividega ründamisest ja vigastamisest Stroomi rannas on saanud ootamatu pöörde. Kui algul alustas politsei avaldaja pöördumise põhjal kriminaalmenetlust kehalise väärkohtlemise paragrahvi alusel, siis praegu käib kriminaalmenetlus hoopis võimalike valeütluste andmise kohta. Sest uurimise põhjal ei sõitnud naise auto Stroomi randa ega kinnitanud seda ka telefoni asukoha kontroll ning vastuolulised ütlused. Politseile valeütluste andmise eest näeb seadus ette kuni kolmeaastase vabadusekaotuse, mis peab panema mõtlema, et oma tõe kuulutamiseks tuleks kasutada lubatud meetodeid.

Tundub tõepoolest väheusutav, et keegi paneks rinda EKRE rukkilillelogo ning läheks seejärel välismaalast kividega loopima. EKRE hinnangul võis tegu olla provokaatoriga ning selliseid juhtumeid peaks uurima politsei. Taoliste Eesti riigi mainet kaalule panevate juhtumite puhul on uurimine tõepoolest vältimatu. Kui rünnak oleks kinnitust leidnud, oleks politsei auasjaks olnud kurikaelte tabamine. Kuid sama oluline on ka praegune tulemus. Kui valetamine lõplikult kinnitust leiab, annab see signaali, et väljamõeldiste väljapaiskamine ei ole lubatav ükskõik kummalt poolelt. Iseasi, miks praegu politsei tööd tunnustav EKRE ei usalda politsei kinnitust, et Indrek Tarand oli Toompea miitingul kaine.

Sotsiaalmeedia on sedalaadi linnalegendide plahvatuslikuks liikumiseks väga soodus pinnas, alates lapsi jahtivatest valgetest kaubikutest kuni välismaalaste ründamiseni välja. Libakannatanu tegi oma valimiste aega sattunud avaldusega karuteene ka teistele sisserändajatele. Miks aga on kellelgi vaja tekitada muljet Eestist kui vaenulikust riigist isegi valede hinnaga? Küllap saab politsei selleski selgust. Eriti valimiste eel olema sellistes küsimustes väga tundlikud, nagu näitas ka sisserände-vastaseid miitingulisi lapsevankriga ramminud välismaalase juhtum.

Stroomi on samas halvaks õppetunniks ses mõttes, et võib tekitada hundiga ähvardanud karjapoisi efekti, kui libauudiste ajastul on järjest raskem eristada väljamõeldud sündmusi tegelikust. Et suurt kahju võivad tekitada mõlemad, tulebki uurimisega selgus majja tuua.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee