ISLAMIRIIGI VASTU: Ida-Süürias käib praegu otsustav pealetung Islamiriigi käes olevale alale. Põhiraskust kannavad selles pealetungis Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), kelle võitlejad on jäänud pildile Baghuzi küla lähistel.Foto: AFP/Scanpix
Aadu Hiietamm 13. veebruar 2019 08:15
USA president Donald Trump kuulutas nädal tagasi, et tema hinnangul kaotab terrorirühmitus ISIS (Islamiriik) nädala jooksul oma viimased valdused Süürias. Tõepoolest, praegu käib Süüria idaosas otsustav pealetung veel Islamiriigi valduses olevale alale. Ekspertide arvates ei ole liigseks optimismiks siiski põhjust, sest Süüriast välja tõrjutud Islamiriigi võitlejad võivad taas sihikule võtta Euroopa. 

Otsustav võitlus Islamiriigi võitlejatega käib Ida-Süürias Iraagi piiri lähistel Eufrati orus. Seal asuvat Baghuzi küla ründavad Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), keda toetab USA juhitud koalitsioon. SDFi pressiesindaja Mustafa Balini sõnul asub piiramisrõngas umbes 600 hästirelvastatud Islamiriigi võitlejat, kellest suur osa on tulnud Süüriasse välisriikidest. 

Mustafa Balini sõnul murtakse Islamiriigi vastupanu mõne päeva jooksul. Paraku ei tähenda see veel lõplikku võitu. Süüria sõda vaatlevate inimõiguslaste sõnul on detsembrist alates Islamiriigi alalt põgenenud SDFi kontrolli all olevale alale üle 37 000 inimese. Nende seas on tõenäoliselt ka 3400 Islamiriigi võitlejat, kes on valmis ümber grupeeruma ja uuesti relvi haarama. 

Islamiriik kavandab taassündi

Rahvusvahelise kriminaalpolitsei organisatsiooni Interpol direktor Jürgen Stock leiab, et Islamiriik ohustab endiselt Euroopat. „Me räägime siin ISIS 2.0st. See tähendab, et terroriorganisatsioon kavandab järgmise kahe aasta jooksul taassündi,“ vahendab Interpoli direktori arvamust Austria ajaleht Kronen Zeitung.

Muret suurendab teadmine, et lähiaastatel pääsevad vabadusse paljud vangid, kes nii Euroopas kui ka mujal maailmas kannavad karistust terrorismi või terroristide toetamise eest. Kahjuks näitab senine praktika, et vanglas jätkub nende radikaliseerumine.

Euroopa politseiameti Europol eksperdi Jasmin Kluge arvates ei ole Islamiriigi ideoloogia Süüriast välja juuritud ning seetõttu ei tohi valvsust kaotada. Kuigi konkreetsed viited kavandatavatest terrorirünnakutest puuduvad, ei tähenda see, et terrorioht oleks vähenenud. Kluge sõnul on uus see, et Islamiriik kutsub praegu Euroopas naisi üles võitlusesse asuma.  

Kronen Zeitung tsiteerib ka praegu vanglas karistust kandvat Islamiriigi endist liiget, tuneeslast Abdel Kadri, kelle sõnul on Islamiriik saatnud viimastel aastatel Euroopasse kuni 1000 hea väljaõppe saanud võitlejat, kes vaid ootavad käsku võimalikult paljude inimeste õhkulaskmiseks. 

Verise prognoosiga esines samuti Taani tuntud julgeolekuekspert Anja Dalgaard-Nielsen kelle arvates tõstavad sõjalised löögid Süürias üksi tegutsevate terroristide rünnakute arvu Euroopas.

Al-Qaeda soovib Islamiriigi varjust välja astuda

Šokeeriv on ka tema arvamus, et terrorirühmitus al-Qaeda soovib Islamiriigi varjust välja astuda ning kavandab tagasitulekut. Islamiriigile see aga ei meeldi, ning seetõttu on oodata nende kahe terroriorganisatsiooni võitlust avalikkuse tähelepanu eest koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega lääneriikides.

Al-Qaedaga liitus 2015. aastal ka Osama bin Ladeni poeg Hamza bin Laden, kellest on praeguseks saanud rühmituse juhi asetäitja. Karismaatiline Hamza sarnaneb väliselt oma 2011. aastal tapetud isaga ning seetõttu peavad paljud al-Qaeda liikmed teda oma ikooniks. Hamza bin Laden on audiosalvestistes lubanud isa tapmise eest ka kättemaksu.