Eesti uudised

Puuetega inimeste kaasamine kaitseväkke jõuab täna riigikogusse (8)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 12. veebruar 2019 07:23
Foto: Martin Ahven
Riigikogu sotsiaalkomisjon ja riigikaitsekomisjon arutavad täna ühisistungil puudega inimeste kaasamist riigikaitsesse

Sotsiaalkomisjoni liikme Jüri Jaansoni sõnul on puudega inimestel huvi ja soov osaleda oma riigi kaitsmisel. „Riigikaitse mõiste on ajaga muutunud ega tähenda tänapäeval ainult kaevikutes roomamist, seepärast julgevad puudega inimesed tahta riigikaitses osaleda,“ ütles Jaanson ja lisas, et riik peaks toetama inimestes patriotismi teket ning kaitsetahe on osa sellest.

Sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm märkis, et kindlasti ei saa ette kirjutada mingit hulka või arvu, kui palju puudega inimesi riigikaitsesse kaasata tuleb.

„Puudega inimesel endal peab olema soov osaleda riigikaitses ja kaitseväel vajalikud eelteadmised ning tahe soovijaid vastu võtta,“ rääkis Haukanõmm. Tema sõnul saaks puudega inimeste kaasamisel riigikaitsesse kasutada vigastatud kaitseväelaste tööpraktika ja teiste riikide kogemusi. Samuti võiks tema sõnul puudega inimese tugiisikutena rakendada ajateenistuses olevaid asendusteenistujaid.

Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso sõnul võimaldab kehtiv tervisenõuete määrus teha ka praegu erandeid. „Kui inimese tervislik seisund ei vasta üldnõuetele, aga tal on suur tahe kaitseväkke astuda ning kaitseväel on võimalus teda rakendada, siis on tema osalemine ajateenistuses võimalik ning tervitatav,“ ütles Hanso. Tema sõnul eeldab puudega inimeste kaasamine riigikaitsesse, et kaitseväel on selleks vajadus ja inimene ise on selleks võimeline ja motiveeritud. Samuti peavad kaitseväe tingimused olema puudega inimese osalust toetavad. Ühiskondlikus plaanis on kaitseväe teenistuse värbamisvälja laiendamine igatahes soovitatav.

Samal teemal

21.02.2019
Martin Herem: ka kaasaegses sõjas peab suutma end relvaga kaitsta