Maailm

OHT LOODUSELE: Colombiat kimbutavad narkoparuni jõehobud (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. veebruar 2019 07:20
Jõehobu võib küll tore ja potsakas välja näha, kuid välispinna all on peidus inimesele väga ohtlik loomFoto: AFP/Scanpix
Colombia narkoparun Pablo Escobar elas uskumatult laia ja ekstravagantset elu, millest ei puudunud ka näiteks eraloomaaed. Ammu suletud loomaaia ühed endised elanikud aga on ohuks Colombia elusloodusele.

Colombia ei ole paik, mida paljud oma peas jõehobudega seostaks. Tõepoolest, need väärikad elukad ei ole Lõuna-Ameerikale omased, sinna sattusid nad tänu kurikuulsale narkoärikale Pablo Escobarile, kes oma villa maadel eraloomaaeda pidas.

Pärast Escobari tapmist 1993. aastal leidis Colombia valitsus loomaaia asukatele uued elukohad. Mingil põhjusel ei tehtud seda aga jõehobudega. Põhimõtteliselt saavad suured loomad vabalt ringi uitada.

Loodusteadlane David Echeverri tunnistab CBSile, et tegelikkuses pole süüdi muu kui lihtsalt inimlik viga. Jõehobud lihtsalt unustati. Tema hinnangul võib neid nüüd villa lähistel metsades kusagil 50 kandis olla. Enamik neist elavadki endiselt Escobari kunagistel maadel, millest nüüdseks on tehtud omamoodi külastuspark. Unustatud loomad hakkasid sigima, neil puuduvad Colombia looduses vaenlased, kes neid jahiksid, neil on kõvasti süüa ning osa neist ei karda inimesi.

Ehkki jõehobu võib tunduda aeglane ja rahumeelne veenautleja, on tegelikult tegemist väga territoriaalsete ja isegi agressiivsete loomadega, kes on inimestele äärmiselt ohtlikud. Aafrikas hukkub jõehoburünnaku tõttu rohkem inimesi kui ühegi teise looma lõugade, sarvede või käppade all. Lisaks sellele – jõehobu näol on tegemist invasiivse võõrliigiga, kes ohustab kohalikke looma- ja taimeliike. Juba kipuvad jõehobud kiusama kohalikku meriveist ehk manaati, tunduvalt rahumeelsemat vee-elukat.

Teadlased usuvad, et kuna rahvale näivad jõehobud väga meeldivat, ei oleks nende küttimine mõistlik, kuid kuidagi tuleb nad kontrolli alla saada. Kas neid steriliseerides või ümber asustades, enne kui keegi tõsiselt viga saab.