Havai keeles tähendab Oumuamua esimesena saabunud kauget sõnumitoojat. Alguses arvasid teadlased, et see on komeet. Kuna aga kaugel külalisel puudusid komeedile omased pea ja saba, siis kuulutati Oumuamua asteroidiks. Et väliselt sigarit meenutav taevakeha oli asteroidi kohta ebahariliku kujuga, siis otsustasid teadlased sellele suunata maailma ühe suurema, USAs Lääne-Virginia osariigis asuva Green Banki raadioteleskoobi, et leida maavälisele elule viitavaid raadiosignaale.
Samal teemal
Juba siis väitis Harvardi ülikooli astronoomiaprofessor Avi Loeb (57), et 200–400 meetri pikkune Oumuamua on kosmosetulnukate sõiduk. „Mida rohkem ma seda objekti uurin, seda ebatavalisem see tundub. Oumuamua paneb mind mõtisklema, et äkki ongi tegu tehisliku objektiga, kosmosesondiga, mille saatja on maaväline tsivilisatsioon,“ kuulutas ta. Loeb jagas oma mõtteid ka maavälise elu otsinguprogrammi „Breakthrough Listen“ 100 miljoni dollariga rahastanud Vene miljardäri Juri Milneriga.
Kummaline koorik
Astronoomid uurisidki seejärel põhjalikult meie Päikesesüsteemi tähtedevahelisest ruumist saabunud sigarikujulist külalist Oumuamuad, lootes sealt leida märke maavälise elu kohta. Kahjuks lootused ei täitunud ja 200–400 meetri pikkune taevakeha tunnistati looduslikuks objektiks, kirjutas ajakiri Nature Astronomy. Sellega jahutati optimiste nagu Loeb, kes arvasid, et tegu on kosmosetulnukate sõidukiga.
Siiski pidasid astronoomid väga huvitavaks tõika, et Päikesest üsna lähedalt mööda lennanud Oumuamua on kaetud soojust isoleeriva orgaanilist ainet sisaldava koorikuga, ütles Põhja-Iirimaal Belfastis oleva Queensi ülikooli astrofüüsik Alan Fitzsimmons.
Praegu kaugeneb Oumuamua suure kiirusega Päikesest ja on möödunud Jupiterist. Vähem kui nelja aasta pärast alustab Oumuamua taas teekonda Päikese ja Maa poole.
Loeb räägib päikesepurjest
Kuigi seni toimunud uuringute põhjal tunnistati Oumuamua looduslikuks objektiks, usub astronoomiaprofessor Loeb endiselt, et tegu võib olla kosmosetulnukate sõiduki või selle osaga. Loeb rääkis mõne päeva eest ajalehele The Washington Post antud intervjuus, et temale teada olevatel andmetel on Oumuamua koguni ligi kilomeeter pikk ja eriti õhuke, vast ainult millimeeter. Arvestades tema suurt kiirust ja kiirendusi, leiab Loeb, et tegu võib olla mõtlevate olendite loodud päikesepurjega, mis kasutab liikumisel jõuallikana päikesetuule dünaamilist rõhku.
24 KOMMENTAARI