Foto: Vida Press
Toimetas Greete Kõrvits 11. veebruar 2019 18:42
Indoneesia korravalvurid kasutasid kahtlusaluse ülekuulamisel ehtsat madu. Politsei vabandab ärahirmutatud ülekuulatava ees, kuid rõhutab, et meetodi ebatavalisusele vaatamata polnud see ohtlik. Kohaliku advokaadi sõnul võib juhtumi taga olla hoopis mitte poevargus, vaid poliitiline tegevus.

Telegraph kirjutab, et internetis hakkas levima video Indoneesia võmmidest Lääne-Paapua provintsis, kes juhtmetega kinni seotud, hirmust vabisevale ja kisendavale kahtlusalusele ülekuulamisruumis elusa mao ümber kaela keerasid. Väidetavalt oli kahtlusaluse näol tegemist mobiiltelefone näpanud pätiga.

Kohalik politseiülem tunnistas, et politseinikud käitusid ebaprofessionaalselt ning et alluvad saavad vastava karistuse. Siiski kaitseb ta oma töötajaid kinnitades, et kahtlusalune elu polnud kordagi ohus, kuna ülekuulamisel kasutatud roomaja oli kodustatud madu, kes lisaks polevat ka üldse mürgine. Alluvad tegutsesid politseišefi sõnul oma algatusel ning uskusid, et hirmutamine võib poevarga keelepaelad valla meelitada. See ei ole nende jaoskonnas tavapärane praktika.

Peksu või muu füüsilist vägivalda politseinikud kahtlusaluse suhtes ei kasutanud. Politseiülem palub nende käitumise eest vabandust.

Mis puudutab aga madudega hirmutamise praktikat, siis on kohaliku advokaadi Veronica Komani sõnul tegemist siiski päris tavapärase hirmutamisviisiga. Ning asi on paljus enamas kui lihtsalt ühes pisivargas, kes võib-olla polegi üldse midagi pihta pannud.

Kuna Lääne-Paapua provintsi rahvas mõlgutab iseseisvumise mõtteid, vahistatavad või ähvardavad võimud sealseid aktiviste regulaarselt. Koman kirjeldab juhtumit, kus üht iseseisvuslast peksti ning teda ähvardati samuti elava maoga. Politsei nõudis, et mees väidaks, et ta varastas mootorratta - kuritegu, milles poliitiline aktivist kuidagi süüdi polnud. Komani sõnul on maohammustusega hirmutamine Lääne-Paapua rahvale paraku ammu tuttav ülekuulamistaktika.