Eesti uudised

Eestlased soomlastena Hispaanias? 

Tõnis Erilaid , 16. juuli 2000, 23:00
TALLINNA KOHTUS: Toomas Helin väljus vaba, kuigi tingimisi karistatud mehena. Rauno Volmar (Päevaleht)
Maailmakuulus kuurortlinn Marbella Hispaania päikeserannikul pakub Eesti kuritegeliku maailma eliidile nii peidupaika kui ka rahateenimisvõimalust.

“Soome pätid põgenevad sinna peitu, eestlased aga tumedat äri ajama,” kinnitab Soome kesk-kriminaalpolitsei komissar Martti Junell SL Õhtulehele.

Väidetavalt kasutavad mitmed eestlastest kurjategijate koloonia liikmed Marbellas põhjanaabrite passe, mis võimaldab vähemat tähelepanu ja paremaid liikumisvõimalusi. Soome politseikomissar seda otseselt ei kinnita, kuid ütleb: “Tallinnas varastatakse igal aastal soomlastelt mitusada passi. Ega ometi mitte põletamiseks?”

Linnuvabriku ja permikate sõda

Läinud reedel saabus Marbellast Tallinna linnakohtusse Janek Kukk, 30, kellele kohus kaheaastase tingimisi vanglakaristuse mõistis. Enne kodumaale tulekut oli Kukk ise Marbellast kaitsepolitseile avalduse saatnud, milles seletas oma osa kurikuulsas pommiplahvatuses Vabaduse väljakul Estonian Airi kassa ees 1993. aasta augustis.

Selle plahvatusega tipnes tollase Linnuvabriku grupeeringu ja nõndanimetatud permikate sõda. Allilma kodusõda peletas Linnuvabriku kamba riismed aastateks välismaale peitu.

Kohtus selgus, et Kukk oli lihtsalt jooksupoiss, kelle ülesanne oli viia kohver teda Estonian Airi kassade juures oodanud permikatele. Kukk väitis, et pommi panid plahvatama Harjumäel peidus olnud Daniel Mäng (tapeti hiljem Pääskülas Kadaka puiesteel lõbumaja ukse ees), Andre Piispea (tapeti kesklinnas Kaarli puiestee servas asuvas Wimbledoni kohvikus) ning praegu vangis istuv Robert Pohlak.

Plahvatuses sai Permi grupeeringu juhtide Aleksander Siiraku ja Sergei Potšivalovi (üks tapetud, teine Eestist välja saadetud) kõrval viga ka Kukk ise. Lisaks vigastas lõhkekeha ka kahte juhuslikku möödakäijat.

Koos end Tallinnas vabakutseliseks maalriks nimetanud Janek Kukega tuli koju käima ja kaitsepolitseid külastama ka Toomas Helin.

Väidetavalt on just Helin eestlaste koloonia juht Marbellas. Ka Helinit seostati algul plahvatusega, kuid hiljem selgus, et selles etenduses tal rolli polnud.

Marbella kolm vägimeest

Janek Kukke kohtus kaitsnud tippadvokaat Viktor Kaasik keeldub kõnelemast, millega tema kaitsealune Hispaanias tegelikult tegeleb. Kaasik ei räägi sõnagi ka kunagisest Pärnu tänavakaklejast, nüüd Hispaanias luksusliku Ferrariga ringi kihutavast Helinist. Koos selle paariga tegutseb Marbellas ka peaminister Mart Laari kunagine pinginaaber, omal ajal mitme kohtusaalist põgenemisega kuulsaks saanud Imre Arakas.

Huvitaval kombel on ajakirjandus Daniel Mängi mõrva ja tuntud ärimehele ning väidetavale allilmafiguurile Meelis Laole tehtud kahe atentaadi tellijatena ja/või täideviijatena kõige sagedamini nimetanud just neid kolme nime: Kukk, Helin, Arakas.

Samad nimed kerkisid üles ka siis, kui Tallinnas Pärnu maanteel tapeti kinnisvaraärimees ja firmade ülevõtja Jaak Veike, kelle partner Ahti-Kullervo Jõgi nüüd tagasitõmbunult Nõval elab ning väidetavalt on ellujäämise eest kuus miljonit krooni maksnud.

Imre Arakas tiirleb Hispaania, Itaalia ja Eesti vahel. Kohtus ta tunnistamas ei käinud, kuid tema varasemad ütlused olid ühed paljudest, mis kinnitasid Kuke jooksupoisirolli.

Soodne koht meelemürgiteel

Marbella on tegelikult üldnimi eestlaste koloonia kohta. Ühel või teisel põhjusel kodumaa tolmu jalgelt raputanud eestlasi võib leida teisteski Marbella-lähedastes päikeseranniku sadamalinnades - San Pedros ja Puerto Banuses, vaid paari paika nimetades.

Marbella ja selle ümbrus on tegelikult venelaste Solntsevo grupeeringu kontrolli all. Soome politseikomissar Martti Junell kinnitab: “Alati, kui võõral maal saavad kokku inimesed, kes üksteise keelt mõistavad, hakkab midagi sündima. Eestlaste eeliseks on see, et nad oskavad nii vene kui ka soome keelt.

Marokost tuleb sinna hašiš, Colombiast kokaiin. Vahepunktid Põhjamaade jaoks on Saksamaa ja Holland, kust meelemürk jõuab Soome piki lääneteed üle Rootsi ja Turu sadama või lõunast ehk Eestist.”

Marbellaga seotud tegelasi:

Kalev Kurg - Käib “puhkamas”, kuid väidetavalt kamandab kõike. 39aastane, istunud kinni huligaansuse, varguse ja pantvangi piinamise eest. Üks tollest kambast, kellega oli seotud praeguse Eesti luurekoordinaatori Eerik-Niiles Krossi abikaasa Ameerika Ühendriikides. 1994. aastal vangistati ta USAs katsel 56 püstolit seadusevastaselt maalt välja toimetada.

Imre Arakas - Saab 1. detsembril 42aastaseks. Mart Laari pinginaaber. Tegeleb Tallinnas eduka kinnisvaraäriga, alaliselt elab Marbellas. Kahe lapse isa. Vangi mõisteti 1979, hiljem pikendati karistust 15 aastani. 1996. aastal kahtlustati palgamõrvas, kuid sai tingimisi karistuse relva omamise eest. 1997. aastal üritati teda tappa Tallinnas Tihase tänavas kodumaja õuel.

Toomas Helin - 34aastane Pärnust pärit noormees. Tallinnas on tal kinnisvara, elab ülimas jõukuses Marbellas ja sõidab ringi Ferrariga.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee