Krimi

VIDEOD JA FOTOD | ODAV MEES: riigireetur Metsavas sai Venemaalt info eest alla 20 000 euro (91)

Toimetas Gerly Mägi, 11. veebruar 2019, 15:37
Foto: Kaitsepolitsei
Harju maakohus mõistis riigireetmises süüdi kaks meest, Deniss Metsavase ja tema isa Pjotr Volini.

Kapo peadirektor Arnold Sinisalu rääkis tänasel pressikonverentsil, et kümmekond aastat Venemaa kasuks luuranud Metsavas teenis selle aja jooksul info edastamise eest alla 20 000 euro.

Kokkuleppemenetluses määras kohus Deniss Metsavasele karistuseks 15 aastat ja kuus kuud vangistust ning Pjotr Volinile kuus aastat vangistust. Kohtuasja arutati kinniseks kuulutatud istungil.

Foto: Tiit Tamme

Samal teemal

Metsavas ja Volin mõisteti süüdi karistusseadustiku § 232 järgi süüdi riigireetmises ja § 243 järgi asutusesisese teabe edastamises välisriigile. Reeturid abistasid Venemaa Föderatsiooni Relvajõudude Kindralstaabi Peavalitsust (GRU) Eesti-vastase vägivallata tegevusega ning kogusid ja edastasid GRUle Eesti riigisaladusi, salastatud välisteavet ja asutusesisest teavet.

Metsavas pani riigivastased kuriteod toime enam kui kümne aasta jooksul. Volini tegevus kestis ligikaudu poole vähem, samuti oli tema roll sisuliselt oluliselt väiksem. Enamik kahjustada saanud teabest oli Eesti riigisaladusega kaetud info ning asutusesisene teave. Peamiselt toimetasid Metsavas ja Volin  Eestis ja Venemaal. Info üle andmiseks kasutati sidekanaleid kui ka vahetuid kohtumisi ning selle eest said süüdimõistetud ka tasu.

Volin mõisteti süüdi ka § 418 järgi tulirelva laskemoona ebaseaduslikus käitlemises ja § 418 lg 1 järgi tsiviilkäibes keelatud tulirelva laskemoona ebaseaduslikus käitlemises.

Kriminaalmenetlust juhtiv riigiprokurör Inna Ombleri sõnul on riigivastaste süütegude menetlemine prokuratuuri prioriteet. „Riigivastaste kuritegude puhul on tõendite kogumine ja menetlemine väga spetsiifiline. Käesolevas kriminaalasjas kogutud tõendid sisaldasid Eesti riigisaladust ja salastatud välisteavet, mistõttu oli igati mõistlik lahendada kriminaalasi kokkuleppemenetluses,“ ütles Ombler.

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu kinnitusel peame suutma Eesti-vastast luuramist nii ennetada kui ka tõkestada ning riigireeturite tabamisel ka nende süüd tõendama. „Olgu käesolev juhtum koos varasematega kahtlejatele selgeks sõnumiks: Vene eriteenistuste huviorbiiti sattudes on mõistlikum sellest ise meile rääkima tulla,“ sõnas Sinisalu. „Selge, et värbamist ja salajast kaastöötajat püüavad vastased kõigi varjata, aga varem või hiljem jõuame neile jälile.“

Kriminaalasja kohtueelset menetlust juhtis riigiprokuratuur ja viis läbi kaitsepolitseiamet.

Koos ülaltoodud riigireeturitega on kaitsepolitsei alates 2008. aastast (11 aasta jooksul) tabanud kuus riigireeturit ja 11 Venemaa eriteenistuse kasuks Eesti riigivastase kuriteo toime pannud inimest. Kõik nad on prokuratuuri juhtimisel kohtu alla antud ning kohus on nad süüdi mõistnud.

Kapo peadirektor Arnold Sinisalu: venemaa on muutunud agressiivsemaks

Foto: Tiit Tamme

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee