Maailm

Ungaris vabastatakse tulumaksust kõik vähemalt nelja lapse emad (35)

Aadu Hiietamm, 12. veebruar 2019, 08:01
Ungari peaminister Viktor Orbán aastakõnet pidamas.Foto: AFP/Scanpix
Ungari peaminister Viktor Orbán avalikustas pühapäeval peetud aastakõnes meetmete paketi, millega soovitakse tõsta riigi iivet. Näiteks vabastatakse kõik vähemalt nelja lapse emad eluks ajaks tulumaksust. 

Edaspidi saab Ungaris iga alla 40aastane naine abiellumisel 10 miljonit forintit (31 417 eurot) intressivaba laenu. Esimese lapse sünni järel pikendatakse kolme aasta võrra laenu tagasimaksmise tähtaega. Teise lapse sündimisel kustutatakse kolmandik laenust ja kolmanda lapse sündimisel kustutakse kogu laen. 

Niisuguse soodustusega soovib Ungari valitsus tõsta riigis iivet. Kui praegu on laste arv ühe sünnitusealise naise kohta Ungaris 1,5, siis 2030. aastaks peaks see arv tõusma 2,1ni.

Noortele lastele peredele antakse ka eluasemetoetust ning vähemalt kolme lapsega perekonnad saavad seitsme või rohkema istekohaga auto ostmisel 2,5 miljonit forintit tagastamatut abi. 

Mõeldud on ka vanavanematele. Nendel vanavanematel, kes hoolitsevad lapselaste eest, on õigus saada hooldustoetust.

Orbáni kõne ajal korraldas osa opositsioonist Budapestis meeleavalduse tema valitsuse poliitika vastu. Erinevalt aastavahetusel toimunud meelevaldustest jäi see aga väikesearvuliseks.

Ka Poolas astuti nädal tagasi samm neli või enam last üles kasvatanud emade toetamiseks. Täpsemalt kiitis parlamendi alamkoda häältega 259-20 heaks seadus, mille alusel makstakse neile alates 1. märtsis emaduspensioni. Hinnanguliselt laieneb emaduspension 90 000 naisele, kes on 60aastased, kuid tööturult eemaloleku tõttu ei kvlifitseerunud nad riiklikule miinimumpensionile. Seda pensioni saavad taotleda ka mehed, kui nende naine on surnud või perekonna maha jätnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee