Maailm

Sakslased avasid Berliinis maailma suurima luurekeskuse (15)

Tõnis Erilaid, 10. veebruar 2019 23:50
MÄLESTUSEKS: möödakäija napsab oma telefoni foto BND uuest keskusest Berliinis.Foto: AFP/Scanpix
Saksa välisluure BND uus keskus avati pidulikult reedel. Ehitamiseks kulus 12 aastat ja rohkem kui miljard eurot. Pinda on Berliini Chausseestrasse kompleksis 36 jalgpalliväljaku jagu, iga päev jookseb ainuüksi teleandmeid siit läbi  220 miljonit, mida tuleb töödelda. Avamisel kõnelenud liidukantsler Angela Merkel rõhutas, et praegusel vastuolulisel ajal vajab Saksamaa luureandmeid rohkem kui kunagi varem.

Vaid mõnikümmend meetrit ida pool kunagist Berliini müüri olid enne II maailmasõda politsei kasarmud, hiljem rajati nende kohale staadion, ja nüüd seisab seal riigi kõige salajasema asutuse hiigelhoonestu oma 14 000 akna ja 12 000 uksega. Ehitus pidurdus mõnevõrra pärast seda, kui 2015. aastal viisid vargad majast minema kõik veekraanid. Tekkinud uputuse ristis Saksa ajakirjandus „watergate'iks“viitega omal ajal USA presidendi Richard Nixoni ametist viinud afäärile. Seejärel pandi pihta maja kõik tehnilised joonised. Vargaid ei tabatud.

4000 siin tööle asuvat inimest ei tohi kaasa võtta oma mobiiltelefone ega arvuteid. Erakirjade saatmine või sotsiaalmeedias istumine on rangelt keelatud, ja pärast tööpäeva lõppu tuleb ruumidesse pääsu lubav uksekaart majast lahkudes valveruumi seifi panna. 

„Saksa kodanikel ei tarvitse karta meie luureteenistust. See ei ole Stasi, mis nuhkis ka omaenda rahva tegemisi. BND tegeleb ainult välisluurega,“ ütles Angela Merkel avamisel.

Berliini ei koli kaugeltki kõik Saksa välisluure töötajad. Üle tuhande neist jääb ametisse BND endisesse keskusesse Müncheni lähedal Pullachis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee