Maailm

„Putini koka“ Prigožini soosik tellis Ühendriikides oma naise armukese mõrva (11)

Tõnis Erilaid, 10. veebruar 2019, 23:49
LUKSUSVILLA: Venemaalt pagenult maksis Leonid Teyf selle hoone ja suurejooneliste juurdeehituste eest silmi pilgutamata üle viie miljoni dollari.Foto: AP/Scanpix
Kremli trollide pealiku, „Putini kokaks“ kutsutava Jevgeni Prigožini vastu on eriprokurör Robert Mueller esitanud süüdistuse räiges sekkumises USA presidendivalimistesse. Nüüd on kohtu all ka tema soosik Leonid Teyf, kes aitas enne Ühendriikidesse pagemist Prigožinil saada miljardeid rublasid tulu toonud lepingud Venemaa kaitseministeeriumiga.

Praegu 57aastane Valgevenest pärit Teyf ja Prigožin tutvusid läinud sajandi kaheksakümnendatel Peterburis, kui viimane oli röövimise eest oma aja vanglas ära istunud ning hakkas ääri-veeri äri ajama. Astrahanis kalatööstusfirmat Delta-Plus juhtinud Teyf tegi aga karjääri – temast sai sõjaväekaubastu Vojentorg asedirektor. See ametikoht lubas tal ilma igasuguse konkursita anda vana sõbra Prigožini kätesse üheksa kümnendiku sõjaväeosade toitlustamine ja muud teenused (näiteks pesupesemine). Kahe aastaga teenis Prigožin nende lepingutega oletatavalt 92 miljardit rubla (umbkaudu kolm miljardit eurot). Loomulikult sai Teyf oma tüki tulult. Sellest oli talle vähe: ajaleht Moscow Post kinnitas, et ta müüs Vojentorgi allfirmade juhikohti kopsaka altkäemaksu eest.

Siis kaotas oma ameti skandaalidesse mähkunud kaitseminister Anatoli Serdjukov, kes oli Teyfile olnud suisa isa eest.

Putkas kogu rahaga Ühendriikidesse

Teyf oli juba 2010. aastal oma perekonna kokku korjanud, võtnud Venemaal altkäe teenitud raha (FBI andmeil 150 miljonit dollarit) kaasa ning pagenud koos abikaasa Tatjanaga (41) Ühendriikidesse. Elama asus ta Raleighi Põhja-Carolina osariigis ja ostis kohe endale linna suurima ja luksuslikuima hoone, mitu luksus-Mercedest ja 2,5 miljoni dollari eest mitmesugust kunsti New Yorgi galeriidest. 

Luksuskodu, ehk oleks õigem öelda lossi, kõrval oli tal ka Raleigh'i kesklinnas korter, kust läbiotsimisel leiti palju relvi – loomulikult ka AK-47. Detsembris 2010 avas ta koos kuritegudes kahtlustatavate kaaslastega kümneid kontosid USA eri pankades, kuhu uurijate andmeil jõudis aadressidelt, mida kahtlustatakse rahapesu vahendamises, rohkem kui 39,4 miljonit dollarit. 

Inglise keelt ei viitsinud Teyf õppida ning käis veel mõne aasta Venemaal, et sealgi mõnesugust äri ajada ja kinnisvara osta. FBI andmeil on tal korterid Moskvas, Krasnodaris ja Krimmis ning tõeline kindlustalu oma valveteenistusega Moskva lähistel.

Novaja Gazeta osutab, et 150 miljonit dollarit Vene riigilt varastatud raha oli uurimise all ja jõudis nüüd kohtusse Ühendriikides. Venemaa ei liigutanud sõrmegi, et seda raha tagasi saada.

Altkäemaks föderaalteenistujale

Detsembris otsis FBI Teyfi elukoha läbi ja ta võeti koos abikaasaga vahi alla. Naine lubati hiljem minema, ainult pass võeti ära, et ta Ühendriikidest pakku ei läheks. Teyf ja tema neli kaasosalist jäid trellide taha kohtuotsust ootama. Muu hulgas selgub kohtupaberitest ka Teyfile esitatud tõsine süüdistus: ta kavatses koos oma äripartneriga anda altkäemaksu föderaalteenistujale, tõugates teda algatama Teyfi juures töötava noormehe (tema venelannast majapidaja poja) deporteerimise. Väljasaatmise õigustuseks kavatses Teyf eradetektiivi abiga panna noormehe autosse suurema koguse narkootikume. Meelemürgist oleks teatatud politseile ja pärast noormehe vahistamist ja süüdimõistmist oleks kodumaale deporteerimine olnud võimalik ja seaduspärane.

Teyf oli noormeest kahtlustanud armuvahekorras oma naisega ja ütles föderaalteenistujale, et Venemaal laseb ta noormehe kättemaksuks maha lüüa. „Seal on selliste tellimuste täitjaid hulgi,“ oli ta hoobelnud.

FBI kiirustas vahistamisega, sest Teyf oli ostnud lennupileti Venemaale 15. detsembriks. Tal on ka Iisraeli kodakondsus ning passis on Valgevene ja Serbia viisad. Ilmselt poleks Teyf enam USAsse naasnud – seda enam, et ta andis oma 18aastasele pojale Grigorile volituse oma äride juhtimiseks, ja kandis kolmele pangakontole nooruki nimele 15 miljonit dollarit.

Neil päevil alustatud kohtuistungil määrati protsessi alguseks 8. aprill. Uurimine jätkub, selgitamaks Teyfi võimalikku sekkumist USA presidendivalimistesse, et toetada väidetavalt Kremli soosikuks olnud  Donald Trumpi. Eile teatas FBI, et Teyf on rikkunud ka USA immigratsiooniseadusi, kui pani ühes oma firmas illegaalselt tööle Venemaalt tulnud abielupaari, teatab telekanali ABC uudisteenistus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee