Seisukoht

Seisukoht | Rikkis valijakompass (14)

Elis Kusma, toimetaja, 10. veebruar 2019, 17:59
Kui ühe portaali valimiskompass soovitab valida näiteks Vabaerakonda, teise seltskonna koostatu aga seab sama erakonna (või selle kandidaadi) seisukohtade kattuvuselt viimaseks, siis on kaks varianti: vastaja pole olnud oma vastustes järjepidev, või kipuvad sellised kompassid näitama valesse suunda. Kuna sarnaseid vastuolulisi tulemusi on saadud nii teleeksperimentides kui ka järelepärimise peale kuuldud väga paljudelt tuttavatelt, siis on raske uskuda, et asi on just nimelt üksikisikute massilises maailmavaatelises segaduses.

Pigem kinnitab see, et neilt kompassidelt ei tasuks oodata tõsiseltvõetavat valimissoovitust, vaid näha seda eelkõige meelelahutusena. Kui on soov valimistel teha teadlik valik, siis on küsimustike täitmisele kulunud aeg küllap paremini kulutatud uudiste lugemisele, valimisdebattide vaatamisele või kas või otsesuhtlusele oma ringkonna kandidaadiga.

Valimiskasti juures loeb nii ehk naa emotsioon rohkem kui seisukohtade kattuvuse protsent – näiteks hirm, et hääl läheb nõnda valides hoopis „kaotsi“, kui tulla tagasi mulle pakutud valimissoovituse juurde.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee