Pilt on illustratiivne.Foto: Tairo Lutter
Raevunud lugeja 9. veebruar 2019 20:08
Midagi nii jälki on raske ette kujutada. Sõitsin reedel rongiga Tartusse, mis tähendas, et läbida tuli mõni tänav Põhja-Tallinnas ja seejärel Tartu raudteejaamast linna jalutada – kui oleks tahtnud traumapunkti jõuda, hüpanuks pigem kohe kolmanda korruse rõdult alla.

Õnneks ulatasid abikäe Tallinna linnaisad ja Tartu mingid aparatšikud, kes on koostöös ametnikega nagu Talvo Rüütelmaa (sai kuulsaks, kui suutis kokku loendada, et Tallinnas on kaks jalgratturit) jõudnud arusaamiseni, et lisaks jalgratturitele pole kummaski linnas veel ka jalakäijad.

Sest ühtegi teist põhjust, miks kogu sõiduteedelt kokku lükatud jama on kuhjatud kõnniteedele, kus mingit hooldust niikuinii tehtud pole, pole.

Tallinnas Tehnika tänaval polnud reedel kell 8 hommikul võimalik kõndida, õigemini tänaval st sõiduteel oli, kuid kõnniteel polnud. Esiteks oli jäide selline, et mats ja maaühendus, teiseks kukkus katustelt igast manti nagu lumi ja jääpurikad.

Lisaks parkis otse kõnniteele prügiauto, et sellest möödumiseks tuli niikuinii sõiduteele hüpata, kuid neid mehi ma tegelikult ei kritiseeri, sest erinevalt ametnikest, kes oma soojas ruumis passivad ja napakaid pressikonverentse (jah, Kalle Klandorf, pean silmas sind, kes sa plärasid lumehelbekeste põlvkonnast) peavad, teevad need tüübid tänuväärset tööd, edu neile.

Kusjuures, erinali on see, et Klandorf rääkis oma küündimatus jutus autosõitjatest, sest seda, millal ta viimati Tallinnas jala käis, ei mäleta tõenäoliselt ta isegi.

Tallinnale au andes, siis Tartu pole parem. See, et rongist maha tulevad pensionärid end kohe jaamas voodihaigeteks ei kukkunud, on niigi ime. Tõenäoliselt suudeti see tehing siiski linnas edukalt lõpule viia, sest avalikel teedel sama asi – sõidutee puhas, kogu jamps lükatud kõnniteedele.

Tõsi, et keegi ilmaasjata sõimata ei saaks – need fotod on Tartus tehtud nädalake varem, seekord ei olnud aega passida, kuid põhimõtteliselt oli olukord sama.

Tagasi tänasesse päeva. Olukord pole paranenud. Mõtlesin, et võtaks kaks last kaasa (kärus!) ja läheks Kalaranda tuleskulptuuri vaatama. Mõeldud-tehtud ja selge, et loll pea on ihule nuhtluseks. Kõik läbida tulnud tänavad, ka meeletu Kalaranna esindustänav olid räiged.

Ma maksaks ränka raha, kui Tallinna abilinnapead või linnaosavanemad (Raimond Kaljulaid näiteks, kes siin Põhja-Tallinna linnaosas käsutab) võtaks mõne lapse sülle ja lükkaks enda ees käru ning prooviks väljuda või siseneda Kalamaja parki just sellest Kalaranna tänava poolsest mäest. See oleks prime-time teleshow, et Kanal 2 ja TV3 ei peaks üldse kemplema, kes „Kuuuurija“ endale saab.

Ja mis loogika alusel see nii on, et jalakäijad on mingi alam klass?

Mõlemad linnad peaks olema mõeldud jalakäijatele. Äkki hakkaks siis nii tegutsema, et ühissõidurajad on korras, kuid muu saast liiguks kõnniteelt autoteele. Revolutsiooniline idee tõenäoliselt, kuid miks eelistatakse autosõitjaid, kui iga jumala arengukava väidab vastupidist? Piinlik.

Hea lugeja, anna teada, milline olukord on sinu kodulinna tänavatel?